Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego, rak pęcherza
lac. Carcinoma vesicae urinariae
ang. Bladder cancerRak pęcherza moczowego jest to choroba nowotworowa, która swój początek ma w pęcherzu moczowym- narządzie w kształcie balonu, umieszczonym w miednicy, który jest miejscem gromadzenia się moczu tuż przed jego wydaleniem. Rak pęcherza moczowego zaczyna się najczęściej w komórkach wewnątrz pęcherza moczowego. Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego dotyczy najczęściej osób starszych, chociaż może pojawić się w każdym wieku.

Zdecydowaną większość nowotworów pęcherza moczowego można rozpoznać w początkowej fazie rozwoju i wcześnie rozpocząć leczenie. Jednak nawet skuteczne wyleczenie tego raka nie jest ostateczne. Rak pęcherza moczowego bowiem, charakteryzuje się tym, że często mogą pojawiać się jego nawroty. Z tego powodu, po przeprowadzonym leczeniu, pacjenci nadal kierowani są na regularne badania, po to, aby jak najszybciej wykryć ewentualne nawroty.

Objawy raka pęcherza to:
• Krew pojawiająca się w moczu (krwiomocz), ewentualnie ciemnożółta, jasnoczerwona lub brązowa barwa moczu. Czasami mocz może mieć prawidłowy kolor, jednak badania laboratoryjne wykazują obecność krwinek.
• Częsta konieczność oddawania moczu.
• Ból podczas oddawania moczu.
• Zakażenia dróg moczowych.
• Bóle brzucha.
 
Kiedy należy udać się do lekarza?
Na spotkanie z lekarzem należy się umówić w sytuacji, gdy zauważysz któreś z wyżej wymienionych objawów lub inne, które powodują niepokój.

Nie zawsze można dokładnie określić, co jest przyczyną nowotworu pęcherza moczowego. Powodami może być palenie tytoniu, zakażenia pasożytnicze, leczenie promieniowaniem oraz
narażenie na działanie różnych chemikaliów.  Rak pęcherza moczowego powstaje w momencie, gdy zdrowe komórki w pęcherzu, przestają się prawidłowo rozwijać i zamiast rosnąć i dzielić się w sposób uporządkowany, mutują się, przez co wymykają się spod kontroli i przyczyniają się do powstania guza. Rodzaj raka, zależny jest od typu komórek, w których dochodzi do jego rozwoju. Różne komórki w pęcherzu moczowym mogą zostać dotknięte nowotworem. Dzięki określeniu konkretnego typu raka, można zastosować odpowiednie leczenie, które będzie dotyczyło tylko i wyłącznie chorego obszaru.

Można wymienić następujące rodzaje raka pęcherza moczowego:
• Rak przejściowy. Ten typ nowotworu występuje w komórkach, które znajdują się wewnątrz pęcherza moczowego. Przejściowe komórki nowotworowe powstają w momencie, gdy pęcherz jest pełny, trwałe natomiast dotyczą pustego pęcherza. Te komórki, w wewnętrznej części moczowodów i cewki moczowej tworzą guzy.
• Rak płaskonabłonkowy. Komórki nowotworowe w miejscu komórek płaskonabłonkowych pojawiają się w wyniku infekcji i podrażnień pęcherza moczowego. Rak tego typu powszechny jest głównie na obszarach, gdzie powszechne są zakażenia pasożytami rodzaju Schistoma (wywołują chorobę o nazwie schistosomatoza), które są najczęstszą przyczyną zakażeń pęcherza moczowego.
• Gruczolakorak. Ten rodzaj raka zaczyna się w gruczołach umiejscowionych w pęcherzu, które są odpowiedzialne za wydzielanie śluzu. Jest to bardzo rzadki rodzaj raka pęcherza moczowego.

Niektóre nowotwory pęcherza moczowego rozwijają się w więcej niż jednym typie komórek.

Konkretne przyczyny raka pęcherza moczowego nie są znane, określono jednak różne czynniki ryzyka, które mogą mieć znaczny wpływ na jego rozwój. Można zatem, wymienić następujące czynniki:
• Wiek. Ryzyko zachorowania na raka pęcherza rośnie wraz z wiekiem. Czasami nowotwór może rozwinąć się u osób młodszych, jednak zwykle nie pojawia się u osób poniżej 40. roku życia.
• Rasa. Osoby o białym kolorze skóry mają większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza.
• Płeć. Mężczyźni są o wiele bardziej narażeni na raka pęcherza moczowego niż kobiety.
• Palenie tytoniu. Palenie papierosów czy cygar może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, powoduje bowiem gromadzenie się szkodliwych substancji chemicznych w moczu. Kiedy dym tytoniowy wprowadzany jest do organizmu, ciało ulega różnym procesom chemicznym i wydala niektóre powstałe toksyny wraz z moczem. Szkodliwe substancje tego typu mogą powodować uszkodzenie błony śluzowej pęcherza, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
• Narażenie na działanie niektórych substancji chemicznych. Nerki odgrywają w organizmie kluczową rolę w filtrowaniu szkodliwych substancji, toksyn z krwi i przenoszeniu ich do pęcherza. Raka, mogą powodować substancje chemiczne, takie jak arsen oraz używane do produkcji farb, gum, skóry i wyrobów włókienniczych. Palacze, którzy są dodatkowo narażeni na działanie tego typu substancji chemicznych mają o wiele większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza.
• Przebyte leczenie raka w przeszłości. Leczenie cyklofosfamidem (lek przeciwnowotworowy) zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Osoby, które były leczone promieniowaniem w obrębie miednicy, również mają podwyższone ryzyko pojawienia się tego nowotworu.
• Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. Przewlekłe lub nawracające zakażenia oraz zapalenia pęcherza moczowego mogą zwiększyć ryzyko rozwoju komórek nowotworowych typu płaskonabłonkowego. Zakażenia często wywoływane są przez pasożyty rodzaju Schistosoma.
• Uwarunkowania rodzinne. Rak pęcherza do choroba, która charakteryzuje się nawrotami, a oprócz tego może być dziedziczna. Jeżeli w bliskiej rodzinie jest osoba, która choruje, bądź chorowała na ten nowotwór, istnieje ryzyko, że pojawi się u pozostałych członków jednak nie jest to często zdarzający się warunek. Bardziej narażone są osoby, w których rodzinie chorowano na raka jelita grubego typu dziedzicznego niepolipowatego (zespół Lyncha), który może wywoływać także raka odbytnicy, macicy, jajników i innych narządów.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.3/5, ocen: 12
Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego, rak pęcherza
Ocena: 85 % na 100%
Liczba opinii: 12

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Białaczka
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Impotencja, zaburzenia erekcji
Kamica moczowa, nerkowa
Miastenia, miastenia rzekomoporaźna, choroba Erba-Goldflama
Międzybłoniak
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Neuropatia obwodowa, uszkodzenie nerwów obwodowych
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego, rak pęcherza
Nowotwór złośliwy pęcherzyka żółciowego, rak
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Arefleksja
Cesarskie cięcie
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Immunoterapia, odczulanie
Komórki atypowe
Krwiomocz
Metionina
Moczenie nocne
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu oraz stolca
ProstataTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj