Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
lac. Carcinoma laryngis
ang. Malignant neoplasm of the larynx


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Nowotwór złośliwy krtani
Nowotwór złośliwy krtani
Ang. Malignant neoplasm of the larynx
Ang. Malignant neoplasm of the larynx
Rak krtani
Rak krtani
Łac. Carcinoma laryngis
Łac. Carcinoma laryngis

  

Rak krtani jest to choroba, która dotyczy krtani, gardła i innych struktur, jakie znajdują się w pobliżu wyżej wymienionych narządów. Rak krtani jest jedynym nowotworem, który może pojawić się w tej części ciała. Nowotwór krtani występuje cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet i zwykle pojawia się niewcześniej niż po 40- tym roku życia, a najczęstsze przypadki obserwuje się u osób po 60- tym roku życia.

Można wyróżnić różne rodzaje raka krtani:
• Rak płaskonabłonkowy krtani. Jest to najczęściej występujący typ nowotworów krtani. Wynika z komórek, które znajdują się w błonie wyściełającej wnętrze krtani.
• Inne rodzaje. Istnieje kilka, rzadkich typów nowotworów, jakie powstają z innych komórek w okolicy krtani. Przykładem może być gruczolakorak, który powstaje z komórek znajdujących się w maleńkich gruczołach umieszczonych w ścianie krtani, które odpowiadają za produkcję śluzu.

Ten opis w całości dotyczy raka płaskonabłonkowego krtani.

Co jest przyczyną raka krtani?
Guz nowotworowy zawsze powstaje przez pojawienie się jednej, chorej komórki. Zwykle przyczyną nieprawidłowego wzrostu komórek są pewne mutacje i uszkodzenia genetyczne, co powoduje, że chore komórki rozmnażają się bardzo szybko i nie są kontrolowane przez organizm.

U niektórych ludzi rak krtani rozwija się bez konkretnego powodu. Są jednak pewne czynniki ryzyka, które powodują, że dana osoba może być bardziej narażona na rozwój choroby:
• Wiek. Rak krtani rozwija się częściej u osób starszych, po 60- tym roku życia.
• Palenie papierosów. Szkodliwy dym nikotynowy podczas palenia papierosów, zanim dostanie się do płuc przechodzi najpierw przez krtań i powoduje podrażnienie oraz uszkodzenie krtani i może być przyczyną przewlekłych infekcji, co może w efekcie prowadzić do raka.
• Nadużywanie alkoholu, zwłaszcza wódki.
• Nieodpowiednia dieta, szczególnie, jeśli brak w niej odżywczych minerałów i witamin.
• Narażenie na długotrwałe działanie pewnych chemikaliów, oparów lub zanieczyszczeń, co podrażnia krtań.
• Wirus brodawczaka ludzkiego.
 
Objawy:
• Pierwszym objawem jest zwykle chrypa, gdyż większość nowotworów krtani pojawia się początkowo w okolicach strun głosowych. Najczęściej jednak chrypa jest oznaką zapalenia krtani, które w ogóle nie ma związku z nowotworem. Należy pamiętać, że w przypadku, jeśli objawy zapalenia krtani nie mijają po upływie tygodnia i chrypa trwa od 2 do 4 tygodni konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju nowotworu.
• Inne objawy to guz w krtani. Może się to przejawiać bólem gardła, trudnościami w połykaniu oraz oddychaniu, a także uczuciem, że w gardle znajduje się jakieś ciało obce. Guz może pojawić się jeszcze przed ochrypłym głosem, gdyż guz nie rozwija się w okolicy strun głosowych.
• Jeśli nowotwór rozprzestrzenia się do pobliskich węzłów chłonnych, może objawić się obrzękiem szyi.
• Jeśli rak stale się rozwija i rozprzestrzenia, mogą pojawiać się różne objawy w zależności od miejsc, jakich dotyka.

Wszystkie z wymienionych wyżej objawów, mogą wynikać z innych chorób, niekoniecznie nowotworów, dlatego ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych.

Jak rozpoznawany jest rak krtani?
Jeśli lekarz podejrzewa raka krtani, może skierować pacjenta do specjalisty od leczenia uszu, gardła i nosa- laryngologa. Wstępna ocena stanu zdrowia obejmuje sprawdzenie gardła przy pomocy zwykłego obejrzenia go przy pomocy światła i lusterka. Czasami może być konieczne badanie o nazwie endoskopia igłowa, polegające na wprowadzeniu do gardła przez nos cienkich, elastycznych rurek, które posiadają światłowodowe kanały, dzięki którym lekarz może zaobserwować dokładne zmiany, jakie zaszły wewnątrz gardła. Podczas tego badania, gardło jest najpierw poddawane znieczuleniu, dlatego też zabieg nie jest wygodny.

W przypadku, gdy któreś z wyżej wymienionych badań wykaże niepokojące zmiany, może być zlecone przeprowadzenie biopsji, która polega na pobraniu próbki tkanki gardła, a następnie zbadanie jej pod mikroskopem w celu znalezienia komórek nowotworowych. Próbkę tkanki pobiera się przy pomocy cienkiego, elastycznego narzędzia, które wprowadza się do krtani przez nos. Przyrząd ten zawiera światło, które podobne jest do tego używanego podczas endoskopii igłowej i daje także możliwość obserwacji tchawicy i przełyku.

Jeśli powyższe badania potwierdziły obecność komórek nowotworowych, możliwe, że lekarz będzie chciał przeprowadzić jeszcze kilka innych, dodatkowych procedur. Często obejmują one biopsję lokalnych węzłów chłonnych, którą przeprowadza się przy pomocy cienkiej igły. Pozwala to ocenić jak daleko zdążyły rozprzestrzenić się komórki rakotwórcze. Inne badania mogą być przeprowadzone w celu sprawdzenia, czy nie doszło do przerzutów. Najczęściej wykonywane w tym przypadku są tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Z wyżej wymienionych metod diagnostycznych wynika, że należy wykonać kolejno badania sprawdzające:
1. Czy doszło do pojawienia się guza w krtani,
2. Czy nowotwór rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych,
3. Czy nowotwór rozprzestrzenił się do innych części ciała.

Biopsja komórek nowotworowych pozwala stwierdzić, na jakim poziomie rozwoju jest rak. Pewne cechy pomagają określić stopnień zaawansowania choroby.

Poszczególne klasy rozwoju raka krtani:
• Klasa 1 (niski stopień). Komórki nie są bardzo zmienione i nadal przypominają normalne. Zwykle rozwijają się bardzo powoli i nie są jeszcze złośliwe.
• Klasa 2 (faza pośrednia).
• Klasa 3 (wysoki poziom). Komórki są bardzo mocno zmienione przez nowotwór. Mnożą się bardzo szybko i są złośliwe.

Najlepszym sposobem na podjęcie skutecznego leczenia, jest zdiagnozowanie raka dość szybko, w pierwszej fazie jego rozwoju. Najczęściej przeprowadzaną metodą leczenia jest operacja usunięcia guza, tylko wtedy można powiedzieć o całkowitym pozbyciu się nowotworu z organizmu.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.5/5, ocen: 8
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Ocena: 70 % na 100%
Liczba opinii: 8

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Białaczka
Choroba refluksowa przełyku
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Miastenia, miastenia rzekomoporaźna, choroba Erba-Goldflama
Międzybłoniak
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego, rak pęcherza
Nowotwór złośliwy pęcherzyka żółciowego, rak
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Ostra białaczka limfoblastyczna
Pęcherzyca
Alalia, zaburzenie mowy
Chrypa, chrypka
Dyzartria
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Immunoterapia, odczulanie
Komórki atypowe
Pień mózgu
TarczycaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj