Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
lac. Carcinoma coli et recti
ang. Cancer of the colon and rectum cancer


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Rak jelit, jelita
Rak jelit, jelita
Nowotwór jelita cienkiego
Nowotwór jelita cienkiego
Łac. Carcinoma intestinum tenue
Łac. Carcinoma intestinum tenue
Ang. Malignant small bowel
Ang. Malignant small bowel

  

Okrężnica jest częścią układu pokarmowego, gdzie przechowywane są odpady. Odbytnica jest to ostatnia część jelita grubego, jaka znajduje się w okolicy odbytu. Wspólnie- odbytnica i odbyt tworzą długą, obszerną rurę, którą nazywa się jelitem grubym. Nowotwory jelita grubego i odbytnicy są to przyrosty (guzy), które pojawiają się na wewnętrznych ścianach jelita grubego. Łagodne guzy, nazywa się polipami, złośliwe natomiast określane są nowotworami. Łagodne polipy nie rozprzestrzeniają się do innych tkanek i narządów wewnętrznych i można łatwo je wyeliminować (zabieg kolonoskopii). Ich obecność w organizmie początkowo nie zagraża życiu. Jeżeli jednak polipy, nie zostaną usunięte z jelita grubego, mogą z czasem przerodzić się w nowotwory. Uznaje się, że większość nowotworów jelita, powstało w wyniku nieleczonych polipów.

Czym jest nowotwór jelita grubego i odbytnicy?
W przypadku złośliwych guzów, jelita grubego i odbytnicy, uszkadzane są również blisko położone tkanki i narządy. Często dochodzi do przerzutów, co oznacza, że komórki rakowe odrywają się od pierwotnych tkanek i rozprzestrzeniają się po całym organizmie do innych, często odległych narządów (np. płuc czy wątroby) formując nowe komórki nowotworowe. Jeśli dojdzie do przerzutów, pełne wyleczenie raka jest bardzo mało prawdopodobne. Rak jelita grubego i odbytnicy jest w trzeciej kolejności najczęściej pojawiającym się nowotworem u mężczyzn i w czwartej u kobiet, na całym świecie. Częściej, ten rodzaj raka, występuje wśród populacji zachodu, która stosuje dietę nienależącą do najzdrowszych, ewentualnie w społeczeństwach, które tę dietę stopniowo przyjmują. Bardzo rzadko choroba pojawia się np. w Azji czy Afryce.

Jakie są przyczyny raka jelita grubego i odbytnicy?
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy nie jest chorobą zakaźną. Zwykle o chorobie decydują pewne czynniki ryzyka, które sprawiają, że pewni ludzie są bardziej narażeni na rozwój raka. Do tych czynników zalicza się: dietę, która zawiera duże ilości tłuszczów, uwarunkowania rodzinne (choroba jest dziedziczna), obecność polipów w jelicie grubym oraz przewlekłe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Dieta a rak jelita grubego i odbytnicy
Uważa się, że dieta bogata w tłuszcze może znacznie przyczynić się do rozwoju raka jelita grubego u ludzi. Dowiedziono tego przy pomocy obserwacji ilości spożywanych tłuszczów w krajach z wyższym poziomem zachorowalności na ten rodzaj nowotworu. Produkty powstałe podczas metabolizmu tłuszczów, które odkładają się w organizmie mogą prowadzić do rozwoju komórek rakotwórczych. Dieta bogata w warzywa, pełnoziarniste pieczywo i produkty zbożowe, które cechuje wysoka zawartość błonnika, może pomóc wykluczyć czynniki rakotwórcze z jelit i tym samym zmniejszyć ryzyko jego rozwoju.
 
Polipy jelita grubego a rak jelita grubego
Większość lekarzy uważa, że znaczny wpływ na rozwój raka jelita grubego mają pojawiające się w nim polipy (łagodne guzki). Ważnym elementem zapobiegania rozwojowi raka jest więc jak najszybsze usunięcie polipów z jelita. Do rozwoju tych łagodnych guzków dochodzi w sytuacji, gdy zostają uszkodzone chromosomy, które znajdują się w komórkach wewnętrznej błony śluzowej jelita grubego. Chromosomy zawierają informację genetyczną, jaka jest dziedziczona od obojga rodziców. Zdrowe chromosomy kontrolują wzrost komórek w sposób precyzyjny i uporządkowany. W przypadku, gdy są uszkodzone, rozwój komórek jest niekontrolowany, co powoduje tworzenie się dodatkowych mas tkanek- polipów. Guzki jelita grubego, jakie powstają, na początku są łagodne, jeżeli jednak przez długi czas nie są leczone mogą wywoływać nowe uszkodzenia chromosomów i wspomagać rozwój komórek nowotworowych.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego a rak jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego powoduje przewlekły stan zapalny wewnętrznej strony błony śluzowej jelita. Rak jelita grubego może być powikłaniem tejże choroby wrzodowej. Zwykle ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych wzrasta, gdy stan zapalny utrzymuje się od 8 do 10 lat. Związek występowania raka jelita grubego wraz z wrzodziejącym zapaleniem jelita nie jest zbyt wysoki. Zwykle wymienia się różne czynniki ryzyka, które powodują, że pacjent jest bardziej narażony na rozwój raka podczas wrzodziejącego zapalenia. Są nimi: uwarunkowania rodzinne w kierunku raka jelita grubego, przewlekłe zapalenie jelita grubego, stwardniające zapalenie dróg żółciowych, itp.

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi raka jest wykrycie go w miarę wcześnie i rozpoczęcie leczenia oraz regularne obserwacje zmian w jelitach. Tego typu badania to biopsja, czyli pobranie próbki tkanki błony śluzowej jelita grubego, w celu znalezienia zmian nowotworowych na tym obszarze. Jeśli zauważone są jakiekolwiek uszkodzenia przedrakowe, może pojawić się konieczność usunięcia jelita grubego, aby zapobiec rozwojowi raka jelita grubego.

Uwarunkowania rodzinne a rak jelita grubego
Osoby, u których w najbliższej rodzinie były osoby chorujące na raka jelita grubego, mają wyższe ryzyko zachorowania. Ważne znaczenie mają tutaj geny dziedziczone od jednego lub obojga rodziców, które zawierają informację rakotwórczą. Mimo, iż dziedziczność może mieć wpływ na rozwój raka jelita, w większości przypadków nowotwór ten, nie pojawia się jako choroba dziedziczna.
Chromosomy, które zawierają informację genetyczną i ewentualne jej uszkodzenia w obrębie jelita grubego i odbytnicy, powodują wady genetyczne, które prowadzą do powstawania polipów jelita grubego i w przyszłości przyczyniają się do rozwoju raka jelita grubego. Polipy, które rozwijają się w dorosłym życiu i nie są związane z czynnikami dziedzicznymi, są efektem nabytych uszkodzeń chromosomów. W przypadku wrodzonych wad genetycznych, związanych z rakiem jelita grubego, defekty chromosomów są dziedziczone od razu po urodzeniu i są obecne w każdej komórce ciała. Pacjenci z dziedzicznym uwarunkowaniem raka jelita grubego, są narażeni na rozwój bardzo dużej ilości polipów na wczesnym etapie życia i jednocześnie na pojawienie się raka w młodym wieku, a także na różne przerzuty.
Rodzinna polipowatość gruczolakowata to dziedziczny zespół raka jelita grubego, w którym dochodzi do rozwoju nawet tysięcy polipów jelita grubego w wieku nastoletnim. Polipy mogą prowadzić do powstania raka jelita grubego, jeśli jednak zostaną wykryte wcześnie i odpowiednio leczone (zabieg usunięcia jelita grubego) można mu zapobiec. Rak, który jest wynikiem wczesnego rozwoju polipów zwykle pojawia się u pacjentów w wieku 40 lat i często prowadzi do różnych przerzutów, głównie nowotworów tarczycy, żołądka i brodawki Vatera (struktury, w której znajdują się kanały odprowadzające żółć do dwunastnicy).

Osłabione rodzinne polipowatości gruczolakowate to łagodniejsza forma rodzinnej polipowatości gruczolakowatej. Zwykle w tej chorobie pojawia się mniej guzów jelita grubego (mniej niż 100) niż w przypadku rodzinnej polipowatości gruczolakowatej. Mimo to stanowią one nadal bardzo wysoki poziom ryzyka zachorowania na raka jelita grubego w młodym wieku. Występuje także ryzyko wystąpienia polipów żołądka oraz dwunastnicy.Dziedziczny niepolipowaty rak jelita grubego jest to choroba, w której mogą rozwijać się polipy jelita grubego oraz nowotwory, najczęściej, po prawej stronie jelita grubego. Zwykle dotyka ona osób w wieku od 30. do 40. roku życia. Niektórzy pacjenci z dziedzicznym niepolipowatym rakiem jelita grubego są również narażeni na rozwój raka macicy, żołądka, jajników i moczowodów (przewody, które łączą nerki z pęcherzem) oraz dróg żółciowych.  Polipowatość związana z mutacją genu- MYH, to niedawno odkryty, dziedziczny zespół raka jelita grubego. U chorych rozwija się od 10 do 100 polipów na ścianach jelita grubego przez około 40 lat życia a następnie mogą pojawić się komórki nowotworowe.

Jakie są objawy raka jelita grubego?
Można wymienić bardzo dużo objawów raka jelita grubego, jednak bardzo często nie są one na tyle jednoznaczne, aby móc je prawidłowo przypisać tej chorobie. Zaliczyć do nich można zmęczenie, osłabienie, duszności, zmiany w przyzwyczajeniach jelit, wąskie i często krwawe stolce, biegunkę, zaparcia, utratę masy ciała, bóle brzucha, skurcze mięśni brzucha i wzdęcia. Podobne objawy mogą wywoływać następujące schorzenia: zespół jelita wrażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego – Crohna oraz uchyłkowatość jelita.

Rak jelita grubego może rozwijać się przez kilka lat i nie wywoływać przy tym żadnych objawów. Symptomy są zależne od miejsca w jelicie grubym, gdzie pojawił się guz. Prawa strona okrężnicy jest bardzo przestronna, dlatego komórki nowotworowe mogą rosnąć tam do bardzo dużych rozmiarów zanim spowodują jakiekolwiek objawy. Rak, który pojawia się z prawej strony okrężnicy zwykle powoduje niedokrwistość związaną z niedoborem żelaza, co sprawia, że chory czuje się zmęczony, osłabiony i ma trudności z oddychaniem. Lewa strona odbytnicy jest o wiele węższa niż prawa, w związku z czym, nowotwór lewej części jelita grubego może prowadzić do całkowitej lub częściowej niezdrożności jelit, co w konsekwencji wywołuje zaparcia, wąskie stolce, biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia i skurcze mięśni. Na to, że rak występuje po lewej stronie odbytnicy wskazywać może także krew w stolcu.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Celiakia
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba uchyłkowa jelit, uchyłkowatość
Choroba Whipple’a, lipodystrofia jelitowa
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Czerwonka amebowa, pełzakowica, ameboza
Difylobotrioza, bruzdogłowiec szeroki
Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, rozrost błony śluzowej macicy, endometrium
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Hemochromatoza
Hemoroidy, żylaki odbytu
Badanie proktologiczne
Ból w pachwinie
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
Immunoterapia, odczulanie
Jejunostomia
Jelito cienkie
Kątnica, jelito ślepe
Kolonoskopia, badanie jelita
Komórki atypowe
Leczenie hormonalne
Okrężnica
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
ScyntygrafiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj