Złośliwy nowotwór sutka, rak gruczołu sutkowego, rak piersi
lac. Carcinoma mammae
ang. Familial breast cancerRak jest chorobą, która charakteryzuje się wzrostem nieprawidłowych komórek. Rak piersi jest to rozwój złośliwych komórek (nowotworowych) w tkankach piersi. Istnieje kilka rodzajów raka piersi. Najczęściej występującym jest rak przewodowy i mniej powszechny rak zrazikowy.  Przewodowy rak piersi powstaje w przewodach, które prowadzą mleko w płatach gruczołu sutkowego. Rak zrazikowy natomiast, powstaje w płatach, które zakończone są cebulkami produkującymi mleko. 

Przyczyny i czynniki ryzyka występowania raka piersi
Przyczyn występowania raka piersi może być kilka. Nie ma konkretnie sprecyzowanych powodów, z jakich nowotwór się wywodzi. Podaje się jedynie czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Są to:

  • Uwarunkowania dziedziczne. Kobiety, których matki lub siostry chorowały na raka piersi są bardziej narażone na pojawienie się u nich nowotworu. Kobieta bowiem, dziedziczy gen podatności na raka piersi. Nie jest to jednak główny wyznacznik rozwoju choroby. Jeśli w rodzinie przypadki raka piersi się nie zdarzały nie znaczy to, że nie musimy się przebadać. Zawsze należy zapobiegawczo przeprowadzić badanie piersi.
  • Hormony. Kobiece hormony- estrogen i progesteron mogą wywoływać raka piersi. Wiadomo na pewno, że u kobiet, które dostały pierwszej miesiączki dość wcześnie oraz u takich, które dość późno przechodzą menopauzę ryzyko zachorowania jest większe. Tak samo jest w przypadku kobiet, które przyjmują zastępczą terapię hormonalną po menopauzie. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, to nie pojawiły się jeszcze żadne badania, które potwierdzałyby ich wpływ na rozwój raka piersi. 
  • Wiek. Bardziej narażone na raka piersi są kobiety starsze.
  • Płeć. Najczęściej rak piersi występuje u kobiet jednak sporadycznie zdarza się, że nowotwór pojawia się u mężczyzn.
  • Dieta i ćwiczenia. Badania wykazały, że kobiety, które uprawiają różne sporty, aktywne, są mniej narażone na raka piersi. Okazuje się również, że u kobiet, które znacznie przybierają na wadze po menopauzie występuje większe ryzyko zachorowania. Generalnie rzecz biorąc nie występują żadne powiązania między dietą a występowaniem raka piersi z wyjątkiem nadużywania alkoholu, który może być w tym przypadku bardzo szkodliwy.

 
Objawy raka piersi
Na początku rak piersi nie powoduje żadnych objawów. Z upływem czasu, gdy nowotwór się rozwija może pojawić się:

· Guzek lub zgrubienie piersi lub pod pachą,
· Zmiana wielkości lub kształtu piersi,
· Wydzielina z sutka,
· Zmiana koloru piersi lub sutka.

UWAGA!!! 
Wszystkie zmiany w wyglądzie piersi należy niezwłocznie zgłosić do lekarza. Mogą to być objawy raka piersi, ale też i innych chorób. W przypadku raka piersi wczesna diagnoza jest szczególnie ważna, gdyż lepiej reaguje na leczenie i możliwe jest skuteczne wyleczenie choroby. 

Rozpoznanie raka piersi

  • Badanie piersi poprzez oględziny. Lekarz obserwuje zmiany w kształcie, kolorze piersi, sprawdza czy nie wydziela się żadna wydzielina. Poprzez dotykanie piersi wyszukuje zmian pod skórą (guzki, grudki).
  • Mammografia. Jest to prześwietlenie piersi, które ma na celu ukazać zmiany nowotworowe w piersiach przed pojawieniem się objawów. Kobiety powyżej 40. roku życia powinny być poddawane mammografii co roku, co ułatwi wczesne wykrycie raka i usprawni ewentualne leczenie. 
  • USG. Wykorzystuje fale o wysokiej częstotliwości w celu sprawdzenia czy guzek w piersi jest stały (nowotwór) lub płynny (nienowotworowy). USG jest zwykle zalecane, gdy mammografia wykazała pewne nieprawidłowości lub gdy w piersi wyczuwalny jest guz.
  • Biopsja. W przypadku, gdy mammografia się nie powiodła lekarz może zalecić biopsję, czyli pobranie tkanki z piersi i zbadanie czy zawiera komórki nowotworowe.


Jeśli zostanie rozpoznany rak piersi, lekarz określa poziom jego rozwoju za pomocą ogólnie przyjętych etapów rozwoju raka piersi. 

1. Rak przedinwazyjny. Jest to bardzo wczesny etap rozwoju raka piersi. Nowotwór nie zdążył jeszcze zaatakować zdrowych tkanek piersi i znajduje się w jednym kanale piersi (rak przewodowy) lub w płatku piersi (rak zrazikowy). Ten rodzaj raka nie powoduje przerzutów.
2. Etap I. Oznacza to, że rak jest większy niż 2 cm, ale nie rozprzestrzenił się poza obręb piersi.
3. Etap II. Guz jest wielkości od 2 do 5 cm i może przenieść się do węzłów chłonnych pod pachą.
4. Etap III. Guz jest większy niż 5 cm, rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych pod pachami i do innych tkanek w okolicy piersi. 
5. Etap IV. Ma miejsce, gdy rak rozprzestrzenił się do innych narządów, najczęściej do płuc, kości i / lub wątroby.

Leczenie raka piersi
Istnieją dwie metody leczenia raka piersi- miejscowe i ogólne. Zabiegi miejscowe mają na celu usunięcie lub niszczenie komórek nowotworowych. Najczęściej przeprowadza się operacje lub radioterapię. Leczenie ogólne ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych i kontrolę całego ciała. Przeprowadza się chemioterapię i terapię hormonalną. Metoda leczenia jest zależna od wielkości i lokalizacji guza piersi, wieku pacjenta i ogólnego stanu zdrowia. 

Profilaktyka raka piersi
Badanie piersi powinno się zacząć po 20- tym roku życia. Należy sprawdzać co jakiś czas czy piersi nie zmieniły koloru, kształtu, rozmiaru bądź czy nie pojawia się wydzielina.  Mammografię należy przeprowadzić po 40- tym roku życia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.7/5, ocen: 3
Złośliwy nowotwór sutka, rak gruczołu sutkowego, rak piersi
Ocena: 73 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Białaczka
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Miastenia, miastenia rzekomoporaźna, choroba Erba-Goldflama
Międzybłoniak
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego, rak pęcherza
Nowotwór złośliwy pęcherzyka żółciowego, rak
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Ostra białaczka limfoblastyczna
Pęcherzyca
Rak gruczołu krokowego, rak prostaty, rak stercza
Ginekomastia, powiększenie sutka
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Immunoterapia, odczulanie
Komórki atypowe
MammografiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj