Białaczka szpikowa, przewlekła
lac. Myelosis leukaemica chronica
ang. Chronic myeloid leukemia, CMLOstra białaczka szpikowa określana jest również ostrą białaczką granulocytową. Może się rozwijać bardzo szybko, a nieleczona może mieć śmiertelny skutek. Choroba ta, zaczyna się w szpiku kostnym (miękkie wnętrze kości, w którym znajdują się nowe komórki), ale bardzo szybko przemieszcza się do krwi. Dotyczy głównie konkretnych komórek krwi, mianowicie krwinek białych. Zdarza się jednak, że choroba rozwija się w innych komórkach krwiotwórczych. Czasami białaczka szpikowa może rozprzestrzenić się do innych narządów- wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, jąder, mózgu i rdzenia kręgowego (ośrodki układu nerwowego). Inne rodzaje nowotworów mogą najpierw rozwinąć się w tych narządach, a dopiero później przenieść się do szpiku kostnego. Jednak wtedy nie jest to białaczka szpikowa. Aby dobrze poznać różne rodzaje białaczki należy posiąść podstawową wiedzę dotyczącą systemów krwi i limfy.

Co to jest szpik kostny?
Szpik kostny, to miękka substancja znajdująca się we wnętrzu kości takich jak: czaszka, łopatka, żebra, miednica i kręgosłup. Składa się z niewielkiej liczby komórek macierzystych krwi, za to posiada dojrzałe już komórki krwiotwórcze i komórki tłuszczowe.

Komórki macierzyste krwi przechodzą szereg zmian, aby stworzyć nowe komórki krwi. Podczas tego procesu muszą przekształcić się w komórki krwiotwórcze. Tymi komórkami są:
· Czerwone krwinki,
· Białe krwinki,
· Płytki krwi.

Czerwone krwinki
Są odpowiedzialne za przenoszenie tlenu z płuc do wszystkich tkanek w organizmie, a z powrotem, do płuc, niosą dwutlenek węgla, który następnie jest usuwany z organizmu. Zbyt mała ilość czerwonych krwinek powoduje zmęczenie oraz krótki i płytki oddech. Dzieje się tak, dlatego, że tkanki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. 

Białe krwinki
Białe krwinki są odpowiedzialne za zwalczanie zakażeń, infekcji. Krwinki białe dzieli się na: limfocyty, granulocyty, podzielone na neutrofile, bazofile i eozynofile; oraz monocyty.

Limfocyty
Główne komórki tworzące tkankę limfatyczną, czyli największą część układu odpornościowego. Tkanka limfatyczna znajduje się w węzłach chłonnych, grasicy, śledzionie, migdałkach, jest rozproszona po całym systemie pokarmowym i układzie oddechowym oraz w szpiku kostnym. 

Są dwa główne rodzaje limfocytów- limfocyty B i limfocyty T. 

  • Limfocyty B- chronią organizm przez atakiem infekcji i wirusów dzięki przeciwciałom białek, rozwijających się w komórkach plazmatycznych. Przeciwciała pomagają zniszczyć także inne bakterie, wirusy i grzyby w krwinkach białych.
  • Limfocyty T- rozpoznają komórki zainfekowane przez wirusy i bezpośrednio niszczą infekcję.

Granulocyty

Są to krwinki białe, w których znajdują się granulki. Granulki te, zawierają enzymy i inne substancje, które mają niszczyć różnego rodzaju zarazki. Są trzy rodzaje granulocytów:
1. Neutrofile,
2. Bazofile,
3. Eozynofile.
Wyróżnia się je ze względu na kolor granulatu i rozmiar. Granulocyty rozwijają się za pomocą komórek krwiotwórczych o nazwie mieloblasty.
Monocyty
Białe krwinki związane z granulocytami. Odgrywają równie ważną rolę w obronie organizmu przed bakteriami. Rozwijają się w szpiku kostnym, jako monoblasty i przekształcają się w dojrzałe monocyty. W czasie krążenia we krwi przez około dzień monocyty, zmieniają się w makrofagi, które mogą niszczyć bakterie. Pomagają w tworzeniu przeciwciał do zwalczania wirusów.

Płytki krwi
Płytki krwi są fragmentami komórek, nazywane również megakariocytami. Płytki krwi odgrywają bardzo ważną rolę w zatykaniu otworów naczyń krwionośnych powstałych w wyniku skaleczeń czy siniaków. Niedobór tych płytek określa się małopłytkowością (trombocytopenia). Osoby z tym zaburzeniem mogą obficie krwawić przy małych skaleczeniach oraz mieć posiniaczoną skórę przy lekkich obiciach.

Jakiekolwiek zaburzenie wymienionych powyżej komórek krwiotwórczych prowadzi do białaczki. Takie zakłócenia w prawidłowym dojrzewaniu komórek są nieodwracalne. Komórki te, będą się szybko rozmnażały jednak nie umrą. Zaczną się gromadzić w szpiku kostnym, a następnie, po jakimś czasie dostaną się do krwiobiegu i rozprzestrzenią do innych narządów, w których znajdowały się zdrowe komórki.

Rodzaje białaczki
Choroba, jaką jest białaczka, podzielona jest na 4 główne typy. Dzięki temu lekarz, znając konkretny rodzaj choroby, może przedstawić dokładniejsze rokowania i wybrać odpowiednie leczenie dostosowane do danego pacjenta. Pierwszym czynnikiem przy rozpoznaniu białaczki jest zbadanie, czy nieprawidłowo rozwijające się krwinki są dojrzałe (wyglądają jak normalne, białe krwinki), czy nadal nierozwinięte (wyglądają jak komórki macierzyste).  W ostrej białaczce szpikowej komórki są niedojrzałe i stale rozmnażają się, rosną. Bez leczenia pacjent z tą chorobą może przeżyć najwyżej kilka miesięcy. Niektóre rodzaje ostrej białaczki szpikowej reagują na leczenie. Zdarzają się jednak przypadki odporne na kurację i wtedy sytuacja jest o wiele gorsza.

W przewlekłej białaczce szpikowej komórki są częściowo dojrzałe i wyglądają zwykle na zdrowe, jednak nie są. Nie bronią organizmu przed zakażeniami. Mogą żyć długo i wyniszczać w tym czasie zdrowe komórki. Przewlekła białaczka, jak sama nazwa wskazuje może trwać i rozwijać się w organizmie przez długi czas. Jest o wiele cięższa do wyleczenia niż ostra białaczka szpikowa. Drugim czynnikiem w rozpoznawaniu choroby jest zbadanie, których komórek szpiku kostnego dotyczy. Białaczka, która zaczyna się na początku szpiku kostnego (w krwinkach białych, ale nie limfocytach, krwinkach czerwonych i płytkach krwi) nazywana jest białaczką szpikową. Jeśli choroba ma swój początek w limfocytach nazywana jest białaczką limfatyczną. Najczęściej rozwijającymi się nowotworami w limfocytach są chłoniaki. Może także powstawać w węzłach chłonnych lub innych narządach.

Stwierdzając, czy białaczka jest ostra, przewlekła, szpikowa lub limfatyczna, można podzielić ją na 4 typy:
· Ostra białaczka szpikowa lub białaczka szpikowa,
· Przewlekła białaczka szpikowa, lub białaczka szpikowa,
· Ostra białaczka limfatyczna,
· Przewlekła białaczka limfatyczna.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 4
Białaczka szpikowa, przewlekła
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 4

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Białaczka
Białaczka
Białaczka szpikowa, przewlekła
Choroba Glińskiego - Simmondsa, charłactwo przysadkowe, martwica przysadki
Ostra białaczka limfoblastyczna
Wytrzeszcz
Zespół Downa, trisomia 21
Złuszczające zapalenie skóry
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
Morfologia krwi
Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, zespółTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj