Rak gruczołu krokowego, rak prostaty, rak stercza
lac. Carcinoma prostate
ang. Hormone-refractory prostate cancerCo to jest prostata?
Prostata jest to gruczoł krokowy męskiego układu rozrodczego. Prostata sprawia, że w trakcie ejakulacji mieszają się i wydobywają płyny z nasieniem. Zdrowa prostata jest wielkości orzecha włoskiego. 
Organizam składa się z wielu typów komórek. W normalnym trybie komórki rosną, dzielą się i umierają. Czasami jednak komórki ulegają mutacjom, przez które zaczynają rosnąć i dzielić się o wiele szybciej niż normalnie. Wtedy ich praca jest zaburzona i wytwarzają się guzy rakotwórcze. Jeśli nowotwór jest złośliwy to atakuje organizm i wyniszcza zdrowe komórki. W momencie, gdy pojawiają się przerzuty to guzy zaczynają sie pojawiać w innych części ciała. Jeżeli natomiast nowotwór jest łagodny, guzy nie rozprzestrzeniają się po organizmie. Rak prostaty powstaje w wyniku powstawania nieprawidłowych komórek w gruczole krokowym.

Czym jest rak prostaty?
Podobnie jak w innych odmianach raka, rak prostaty może być złośliwy. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i rozprzestrzenianiem się na inne części ciała. Rak prostaty może także rozwijać się powoli. Jeśli chorujesz na raka prostaty, dla lekarza ważne jest, aby systematycznie i dokładnie monitorować jego rozwój. W przypadku zlekceważenia choroby, następują przerzuty, a to utrudnia leczenie.

Kto jest narażony na raka prostaty?
Na raka prostaty narażeni są wyłącznie mężczyźni. Głównie dotyczy to osób po 50-tym roku życia, ale zdarzają się przypadki zachorowań ludzi młodszych. Z nieznanych przyczyn u Afroamerykanów występuje większe ryzyko zachorowania niż u osób rasy białej. W tej chorobie znaczenie może mieć również dziedziczenie. Oprócz tego rak prostaty dotyczy ludzi otyłych, którzy jedzą pokarmy bogate w tłuszcze.

Czy konieczna jest stała kontrola lekarska?
O tym czy konieczne są systematyczne badania przesiewowe w kierunku raka prostaty może zadecydować jedynie lekarz. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu- wiek pacjenta, aktualne zdrowie, rodzinne uwarunkowania- specjalista określa czy badania przesiewowe przyniosą jakieś korzyści czy mogą być ryzykowne.
Przejawy raka prostaty
W fazie początkowej rak prostaty nie daje żadnych oznak. Dopiero gdy zaczyna się rozwijać pojawiają się pewne objawy. Jeśli pojawi się któryś z poniżej wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem:

  • Trudności w oddawaniu moczu.
  • Słabszy strumień moczu.
  • Częste oddawanie moczu, zwłaszcza nocą.
  • Krew lub ropa w moczu.
  • Krew w nasieniu.
  • Ból podczas oddawania moczu.
  • Ból podczas wytrysku.
  • Bóle w biodrach i w dolnych partiach pleców.
  • Ból w dolnej części miednicy.
  • Zmniejszenie masy ciała i/lub brak apetytu.

Jak lekarz może sprawdzić stan prostaty?

Lekarz może zbadać prostatę przez włożenie palca w rękawiczce do odbytu tak, aby dotrzeć do gruczołu krokowego. Po wyjęciu palca lekarz sprawdza czy nie ma na nim żadnych plam dających oznaki choroby. Jeśli takie badanie nie wykaże nic konkretnego, specjalista zwykle kieruje na inne badania.

Co to jest PSA?
Innym badaniem na raka prostaty jest PSA, czyli badanie krwi. PSA jest to skrót od słów - antygen swoisty prostaty. Osoby, które chorują na raka prostaty mogą mieć wyższy poziom PSA. Jednak poziom PSA może być wyższy także z mniej poważnych przyczyn, np. powiększenie i zakażenie prostaty.

Jakie mogą być sposoby leczenia raka prostaty?
Jeśli rak prostaty został wcześnie wykryty i nie zdążył się rozprzestrzenić, możliwe jest skuteczne leczenie. W przypadku wczesnego stadium raka prostaty ważne jest poddawanie się systematycznym badaniom lekarskim. Mogą one obejmować badanie krwi oraz odbytu w celu sprawdzania rozwoju raka. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla ludzi, u których postęp choroby jest powolny, u osób starszych lub u ludzi w złym stanie zdrowia. Trzeba pamiętać, że w toku postępowania choroby może być konieczne zaprzestanie samych obserwacji i przejście do konkretnych działań mających na celu zniszczenie nowotworu. Leczenie chirurgiczne, farmakologiczne oraz promieniowanie to najczęściej stosowane sposoby kuracji raka prostaty. Takie zabiegi mogą powodować skutki niepożądane, np. impotencję, czy nietrzymanie moczu. Jednak takie działania zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
-2/5, ocen: 1
Rak gruczołu krokowego, rak prostaty, rak stercza
Ocena: -40 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Borelioza
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Bruceloza
Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Choroba Bürgera, zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic
Choroba Gravesa- Basedowa, choroba Basedowa
Choroba Raynauda
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Ciąża
Aminotransferaza asparaginianowa, AST, AspAT, GOT
Androgeny, hormony męskie
Brachyterapia, curieterapia
Brodawka podeszwowa
Drżenia, drżenie samoistne
Drżenie rąk
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Leczenie hormonalne
Leworęczność, mańkuctwo
Moczenie nocne
Niedrożność kanału łzowego
Niewydolność jąder
Oparzenie
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
ProstataTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj