Szpiczak mnogi, szpiczak plazmocytowy, choroba Kahlera
lac. Myeloma multiplex
ang. Multiple myeloma, MM, myeloma, plasma cell myelomaSzpiczak mnogi jest rodzajem raka szpiku kostnego. Szpik kostny jest to tkanka znajdująca się wewnątrz kości. Szpiczak mnogi jest spowodowany nadmierną produkcją niektórych komórek krwi, zwanych „komórkami plazmy”. Kiedy taka sytuacja ma miejsce tworzą się nieprawidłowe komórki plazmatyczne i formują grupy nowotworowe. Zabijają one zdrowe komórki wokół nich i prowadzi do zarażenia pozostałych.

Jakie są objawy szpiczaka mnogiego? Do objawów szpiczaka mnogiego zaliczamy:

  • Bóle kości- głównie pleców, bioder i żeber,
  • Łamliwość kości,
  • Zaparcia i/lub oddawanie moczu w większych ilościach,
  • Osłabienie i zmęczenie.

Jakie są przyczyny powstawania choroby?
Przyczyny szpiczaka mnogiego są nadal nieznane. Wiadomo na pewno, że rak ten występuje głównie u osób powyżej 60.roku życia. Częściej występuje u mężczyzn i może być chorobą dziedziczoną. Niektóre badania wykazują, że osoby pracujące w rolnictwie bądź w przemyśle są bardziej narażone na zachorowanie ze względu na działanie różnych chemikaliów.

Jak lekarz może wykryć szpiczaka mnogiego?
Kilka rzeczy może pomóc lekarzowi w wykryciu choroby. Prześwietlenie może zobrazować obszary objęte utratą masy kostnej. Oprócz tego lekarz może zalecić badanie krwi. W ten sposób może stwierdzić czy pacjent nie ma anemii (zbyt mała ilość żelaza we krwi), czy poziom wapnia jest odpowiedni oraz jak pracują nerki. Jeśli szpiczak mnogi jest w fazie zaawansowanej może być konieczne wykonanie większej ilości badań. W tym przypadku pomocny jest rezonans magnetyczny - skanowanie kości (zwany również MRI). Dzięki temu można sprawdzić czy szpiczak znajduje się w kręgosłupie. Aby upewnić się czy masz szpiczaka przeprowadzane jest badanie, które polega na pobraniu próbki tkanki z wnętrza kości, za pomocą igły. Taki zabieg nazywa się aspiracją szpiku kostnego. Badanie to może być bolesne.

Na czym polega leczenie choroby?
Obecnie nie ma lekarstwa na szpiczaka mnogiego. Leczenie obejmuje przede wszystkim przyjmowanie odpowiednich leków w celu złagodzenia bólu. Może to być melfalan (lek chemioterapii) oraz prednizon (steryd). Stosuje się także chemioterapię, która ma zniszczyć nieprawidłowo funkcjonujące komórki i spowolnić rozwój choroby. Te czynności mogą polepszyć stan pacjenta, ale również mogą go pogorszyć. Jeśli chorujemy na tę chorobę ważne jest, abyśmy prowadzili aktywny tryb życia. Wtedy wapń pozostaje w kościach, nie przedostaje się do krwi i dzięki temu mamy mocne kości. Konieczna jest również odpowiednia, zrównoważona dieta i picie dużej ilości płynów.

Czy leki stosowane podczas leczenia mogą wywoływać skutki uboczne?
Tak jak większość leków nowotworowych, tak i te mają pewne skutki uboczne. Dlatego lekarz powinien zalecić pacjentowi, aby co miesiąc przeprowadzał badanie krwi. Główne działania niepożądane są wtedy, gdy melfalan wyniszczając komórki rakotwórcze, zabija komórki zdrowe. Oprócz tego obserwuje się utratę części włosów, które odrastają, ale dopiero po zakończeniu chemioterapii. Jeśli pojawia się wysypka, krwawienie z nosa, dziąseł, gorączka, kaszel należy niezwłocznie udać się do lekarza. To kolejne z poważniejszych nieprawidłowych działań melfalanu. Ważna sprawa to fakt, iż podczas przyjmowania melfalanu nie wolno zajść w ciążę, gdyż może on szkodzić dziecku. 

Jeśli organizm nie reaguje na melfalan i prednizon lekarz może proponować inne zabiegi. Mogą one obejmować inne leki, promieniowanie, przeszczep szpiku kostnego.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Szpiczak mnogi, szpiczak plazmocytowy, choroba Kahlera
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Szpiczak mnogi, szpiczak plazmocytowy, choroba KahleraTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj