Astygmatyzm, niezborność oka
lac. Astigmatism
ang. AstigmatismAstygmatyzm jest to choroba zaliczana do wad wzroku, która najczęściej wywołana jest przez zniekształcenie rogówki, chociaż czasami może ją powodować nieregularny kształt soczewki, która umiejscowiona jest za rogówką. Astygmatyzm może być związany z krótko- i dalekowzrocznością.  Astygmatyzm zwykle można korygować dzięki stosowaniu odpowiednich okularów, soczewek ewentualnie przeprowadzane są w tym celu zabiegi chirurgiczne.

Objawy astygmatyzmu
Bardzo często, astygmatyzm w ogóle nie wywołuje żadnych objawów, ewentualnie tylko trochę zakłóca prawidłowe widzenie. W przypadku jednak, gdy wada nie jest leczona, może powodować bóle głowy, zmęczenie oczu i rozmycie obrazów zarówno blisko, jak i daleko położonych.

Astygmatyzm może występować u ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci. W przypadku dzieci, badania wzroku powinny być przeprowadzane regularnie co jakiś czas, po to, aby w miarę wcześnie wykryć ewentualną wadę.
Przyczyny astygmatyzmu
Astygmatyzm pojawia się w momencie, gdy rogówka, nie jest jak zawsze kulista, lecz podłużna i płaska. Podczas tego typu zniekształceń, promienie świetlne dostają się, zamiast do jednego, do dwóch punktów w tylnej części oka. Dzieje się tak dlatego, że rogówka podczas astygmatyzmu ma bardziej stromą krzywą wzrostu.  W astygmatyzmie regularnym, dwa południki oddalone są od siebie o 90°.
W astygmatyzmie nieregularnym, mogą być dwa lub więcej południków, które są oddalone od siebie o bliżej nieokreśloną wartość.

Astygmatyzm regularny jest zwykle łatwy do wyleczenia, podczas gdy nieregularny może być bardzo trudno naprawić. Wszystko zależne jest od stopnia rozwoju zaburzeń i jego przyczyny. Astygmatyzm jest wadą dziedziczną i wrodzoną. Wiele dzieci rodzi się ze zniekształceniami rogówki, i z czasem, wada albo ustępuje, albo się pogarsza. Astygmatyzm może się także rozwijać z powodu urazów, które doprowadziły do powstawania blizn na rogówce, operacji oka lub choroby, która powoduje stopniowe rozrzedzenie się rogówki.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Astygmatyzm, niezborność oka
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Astygmatyzm, niezborność oka
Krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność
Niedowidzenie, ambliopia, znaczne upośledzenie wzrokuTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj