Katarakta, zaćma
lac. Cataracta
ang. CataractZaćma to zmętnienie soczewki oka. Z tego względu widzenie jest przyćmione, niedokładne zwłaszcza nocą. Utrudnia to czytanie, prowadzenie samochodu. Zwykle nie powoduje podrażnień i bólu.  Zaćma rozwija się powoli i na początku nie prowadzi do zaburzeń wzroku. W miarę postępu choroby objawy zaczynają się pojawiać i stopniowo nasilać. Na początku jaśniejsze oświetlenie i okulary mogą pomóc jednak na dalszym etapie, gdy wzrok się pogarsza może być konieczna operacja. Zabieg ten jest bezpieczny i zwykle przynosi pożądane efekty.

Objawy zaćmy to:
· Mgliste, niewyraźne widzenie,
· Pogorszone widzenie w nocy,
· Wrażliwość na światło i blask,
· Noszenie okularów lub soczewek, ale także częste ich zmiany z powodu pogarszającego się wzroku,
· Podwójne widzenie w oczach,
· Widzenie wyblakłych i pożółkłych kolorów.

Jeśli masz zaćmę, światło słoneczne, lampy czy reflektory mogą wydawać się zbyt jasne. W czasie jazdy samochodem może to być niebezpieczne. Zaćma praktycznie nigdy nie powoduje żadnych zmian w wyglądzie oka. Ból, zaczerwienienie, podrażnienie, świąd lub wydzielina z oka nie są objawami zaćmy, lecz innych chorób oczu.  Zaćma raczej nie jest niebezpieczna dla zdrowia oka chyba, że pojawia się zaćma przejrzała (hypermatura). Ten rodzaj zaćmy może powodować stan zapalny i ból. Konieczne jest usunięcie tej zaćmy jak najszybciej, gdyż może prowadzić do trwałej ślepoty. Zaćma może rozwijać się w jednym lub obu oczach. Jednak w większości przypadków, oprócz tych spowodowanych urazami, zaćma pojawia się symetrycznie w obu oczach. 

Soczewka składa się głównie z wody i włókien białkowych. Włókna te są ułożone w sposób precyzyjny i pozwalają na komfortowe przejście jasnego światła przez soczewkę. Wraz z procesem starzenia skład soczewki przechodzi zmiany i włókna rozkładają białka. Niektóre włókna zlepiają się w jedną całość powodując zmętnienie małych powierzchni obiektywu. Z czasem jednak zmętnienie powiększa się, obejmując większy obszar soczewki i tym samym wywołując zaćmę.

Zaćma może występować w trzech rodzajach:
1. Jądrowa- ma miejsce w środku soczewki. W początkowej fazie soczewka zmienia dotychczasowy sposób odbierania światła i wtedy występuje krótkowzroczność. Ten rodzaj zaćmy stopniowo się rozwija i pogarsza wzrok. Soczewki mogą stać się brązowe. Pojawiają się problemy z widzeniem w nocy, w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Zaawansowane zmiany mogą powodować problemy z rozróżnieniem kolorów niebieskiego i czerwonego.
2. Korowa- ma miejsce w zewnętrznej krawędzi kory soczewki. Pojawiają się białawe smugi, zmętnienia na soczewce. Rozwija się zwykle powoli i powoduje, że smugi rozrastają się i utrudniają odbiór promieni światła przez soczewkę. 
3. Podtorebkowa- rozpoczyna się na małych, przezroczystych powierzchniach torebki soczewki. Zwykle rozwija się w tylnych ścianach soczewki. Powoduje problemy z czytaniem, widzeniem w jasnym świetle oraz powoduje blask i aureole wokół źródeł światła w nocy. 

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co jest przyczyną zaćmy. Jednym z powodów może być narażenie oczu na silne promieniowanie UV, które wywołuje powstawanie wolnych rodników. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia w soczewce i prowadzić do zaćmy. Zaćma może być również chorobą wrodzoną. Pojawić się może już we wczesnym dzieciństwie. Jeśli kobieta podczas ciąży chorowała na różyczkę jest duże prawdopodobieństwo, że u dziecka pojawi się zaćma.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Katarakta, zaćma
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj