Głuchota, utrata słuchu
lac. Deafness
ang. DeafnessStopniowa utrata słuchu jest to typowa dolegliwość występująca u ludzi w wieku starszym (powyżej 65. roku życia). Za przyczynę utraty słuchu, narastającą z czasem, często podaje się cechy dziedziczne, długotrwałe narażenie na hałas oraz gromadzenie się nadmiaru woskowiny w uchu. Utrata słuchu jest stanem nieodwracalnym, jednak czasami możliwe jest przeprowadzenie zabiegu, dzięki któremu da się wprowadzić u pacjenta poprawę słuchu. 

Objawy pogorszenia słuchu mogą obejmować:
? Słyszenie przytłumionych dźwięków,
? Problemy z usłyszeniem wypowiadanych przez innych słów, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest głośno,
? Podgłaszanie radia czy telewizji,
? Niechęć do rozmów,
? Przekonywanie innych do tego by mówili głośniej, wolniej i wyraźniej.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Z lekarzem należy się skonsultować, gdy zauważysz, że masz kłopoty ze słuchem. Pogorszenie słuchu najlepiej można zaobserwować w sytuacjach, gdy pojawiają się problemy ze zrozumieniem słów innych osób, gdy musisz znacznie podgłaszać telewizję czy radio podczas słuchania lub jeśli dźwięki, które słyszysz są przytłumione. 

Do usłyszenia dźwięku dochodzi, gdy fale dźwiękowe docierają do struktur wewnętrznych ucha, gdzie są zmieniane w sygnały nerwowe, które mózg interpretuje, jako dźwięk. Ucho składa się z trzech głównych obszarów: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Fale dźwiękowe na początku przechodzą przez ucho zewnętrzne i wywołują drgania błony bębenkowej. Błona bębenkowa i trzy niewielkie kostki- młoteczek, kowadełko i strzemiączko- powodują wzmocnienie drgań w trakcie podróży do ucha wewnętrznego, gdzie przechodzą przez płyn znajdujący się w ślimaku (struktura o kształcie ślimaka znajdująca się w uchu wewnętrznym). Do komórek nerwowych w ślimaku przyłączone są tysiące niewielkich włosków, które przemieniają drgania w sygnały elektryczne i przekazują je do mózgu. Wibracje, jakie dochodzą do tych włosków są bardzo różne, dlatego też komórki nerwowe przekazują różne sygnały do mózgu. W taki sposób można odróżnić jeden dźwięk od drugiego. 

Co jest przyczyną utraty słuchu?
W wielu przypadkach przyczyną pogorszenia słuchu jest gromadzenie się nadmiaru woskowiny w uszach, która blokuje prawidłowe przewodzenie fal dźwiękowych. Ten czynnik jest bardzo częstą przyczyną utraty słuchu w każdym wieku. Często przyczyną pogorszenia słuchu jest również uszkodzenie ucha wewnętrznego. Proces starzenia się oraz narażenie na hałas może powodować, że włosy i komórki nerwowe, które znajdują się w ślimaku zużywają się. Gdy tak się stanie, sygnały elektryczne nie są przekazywane w pełni i zauważalne jest pogorszenie słuchu, dźwięki stają się przytłumione. Jako przyczynę utraty słuchu można podać także cechy dziedziczne. Infekcje ucha, pęknięcie błony bębenkowej, zaburzenia narośli kostnych lub pojawienie się guzów w uchu zewnętrznym lub środkowym również może powodować utratę słuchu. 

Ważne spostrzeżenia
Utrata słuchu stopniowo rozpoczyna się po 20-tym roku życia. Pogorszenie słuchu zwykle rozwija się z wiekiem, jednak bardzo rzadko prowadzi do całkowitej głuchoty.

Przyczyn utraty słuchu jest wiele. Głównie można je podzielić na dwie kategorie:

  1. Ubytek słuchu, który powstał w wyniku problemów z uchem zewnętrznym lub środkowym. Przyczyną mogą być tutaj trzy kosteczki, które prowadzą dźwięk, nie wywołując na niego żadnej reakcji, lub płyn, który gromadzi się w uchu środkowym. Zwykle jest to stan odwracalny.
  2. Ubytek słuchu, który powstał w wyniku uszkodzeń ucha wewnętrznego. Najczęściej ma to miejsce, gdy ucho wewnętrzne, jest zainfekowane, ranne, a komórki włosowe w uchu, nie potrafią zmienić dźwięków w sygnały elektryczne. Takie uszkodzenia wywołują trwałe, nieodwracalne pogorszenie słuchu.

Słuch u dzieci

Przesiewowe badanie słuchu jest zalecane u wszystkich dzieci, zaczynając od noworodków. Postępujący ubytek słuchu u małych dzieci nieleczony może powodować problemy z mową. Najczęstszą przyczyną tymczasowej utraty słuchu u dzieci są infekcje uszu. Zakażony płyn, który znajduje się w uchu może pozostać w nim jakiś czas po przebyciu choroby. Jeśli jest tam dłużej niż 8 – 12 tygodni może powodować poważne powikłania.

O wiele lepiej jest zapobiegać czynnikom wywołującym utratę słuchu niż leczyć uszkodzenia, które już się pojawiły.
Przyczyny

Genetyczne:
? Zespół Cockayne'a,
? Dziedziczne zapalenie nerek,
? Zespół Hunter,
? Zespół Hurler, 
? Zespół Kartagenera,
? Zespół Leopard,
? Zespół Mohra,
? Zespół Morquio,
? Zespoły związane ze zrostami kości,
? Wrodzona łamliwość kości,
? Otoskleroza,
? Zespół Sticklera,
? Trisomia 13,
? Zespół Waardenburga,
? Zespół Treachera Collinsa.

Wrodzone:
? Wrodzone zarośnięcie wewnętrznego kanału słuchowego,
? Wrodzona cytomegalia,
? Różyczka,
? Niedobór jodu w okresie rozwoju płodu,
? Narażenie na działanie rtęci metylowej podczas rozwoju płodu.

Zakaźne:
? Infekcje ucha (zapalenie ucha środkowego),
? Odra,
? Zapalenie opon mózgowych,
? Świnka,
? Płonica.

Urazy:
? Urazy akustyczne po koncertach, wybuchach sztucznych ogni, wystrzałach czy od słuchawek dousznych,
? Nagłe zmiany ciśnienia,
? Pęknięcia czaszki,
? Urazowa perforacja błony bębenkowej.

Toksyczne:
? Antybiotyki aminoglikozydowe,
? Aspiryna,
? Chinidyna,
? Chlorochina.

Zawodowe:
? Praca w bardzo głośnych warunkach może powodować uszkodzenie komórek nerwowych odpowiedzialnych za słuch.

Inne:
? Choroba Meniere’a,
? Idiopatyczna utrata słuchu (bez określonej przyczyny).

Tymczasowa utrata słuchu może być spowodowana przez:

? Alergie,
? Zablokowanie trąbki Eustachiusza,
? Tworzenie się nadmiaru wosku w kanale słuchowym,
? Infekcje uszu (przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego),
? Ciała obce w kanale słuchowym,
? Urazy głowy,
? Reakcję na leki (chlorochinę, chinidynę , aminoglikozydy),
? Perforację błony bębenkowej.

Domowe leczenie
Nadmiar wosku w uszach może być usunięty za pomocą strzykawki i ciepłej wody. Jeśli jest on twardy może być konieczne zastosowanie specjalnego zmiękczacza. W przypadku usuwania jakichkolwiek ciał obcych z uszu należy zachować ostrożność i nie stosować żadnych ostrych przyrządów do takich zabiegów. Jeśli podczas tej czynności pojawiły się jakiekolwiek problemy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby nie pogorszyć jeszcze bardziej swojego stanu zdrowia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Głuchota, utrata słuchu
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Głuchota starczaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj