Wtórne nadciśnienie tętnicze
lac. Hypertonia arterialis
ang. Secondary hypertensionWtórne nadciśnienie tętnicze jest to wysokie ciśnienie krwi nabyte, spowodowane inną chorobą, w przeciwieństwie do nadciśnienia tętniczego pierwotnego, które pojawia się bez konkretnej przyczyny i może mieć związek z genami. Wtórne nadciśnienie tętnicze może być wywołane przez czynniki, które mają wpływ na nerki, naczynia krwionośne, serce i układ hormonalny. Może się także pojawiać w czasie ciąży. Wysokie ciśnienie krwi zwykle pojawia się nagle. Szybkie rozpoczęcie leczenia zarówno choroby, jak i nadciśnienia zmniejszy ryzyko dalszych powikłań, w tym chorób serca, mózgu i niewydolności nerek.  Zwykle nadciśnienie tętnicze nie ma żadnych konkretnych objawów, nawet w momencie, gdy osiągnie bardzo wysoki poziom.  Czasami jednak mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, czy krwawienie z nosa.

Jeżeli ciśnienia krwi wykazuje któreś z poniższych objawów oznacza to, że pojawiło się wtórne nadciśnienie tętnicze:

· Wysokie ciśnienie krwi nie ustępuje po terapii farmakologicznej,
· Ciśnienie krwi wynosi więcej niż 180 ml Hg lub ciśnienie rozkurczowe wyższe niż 110 ml Hg,
· Wysokie ciśnienie krwi przed 20- tym lub po 50- tym roku życia,
· Wysokie ciśnienie krwi nigdy nie zostało wykryte u kogoś z rodziny.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli występuje podejrzenie wtórnego nadciśnienia krwi może być konieczne przeprowadzanie regularnych badań. Lekarz ustali częstotliwość wizyt odpowiednią dla pacjenta z określonymi objawami.

Choroby i inne czynniki, które są związane z powstawaniem wtórnego nadciśnienia krwi:

 • Nefropatia cukrzycowa. Nerki złożone są z milionów małych naczyń krwionośnych, które filtrują toksyny z krwi i wydalają je z organizmu razem z moczem. Cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia systemu filtrowania. W rzeczywistości cukrzyca jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek a co za tym idzie nadciśnienia tętniczego krwi. 
 • Wielotorbielowatość nerek. Torbiele na nerkach uniemożliwiają ich prawidłową pracę i podnoszą ciśnienie krwi. 
 • Zapalenie kłębuszków nerkowych. Krew w nerkach filtrowana jest za pomocą kłębuszków nerkowych. W momencie, gdy pojawia się obrzęk kłębuszków, czyli stan zapalny, kłębuszki nie pracują poprawnie a ciśnienie krwi zwiększa się. Jeśli jest taka potrzeba może być konieczne przeprowadzenie dializy lub przeszczep nerki. 
 • Wodonercze. Jest to choroba, w której przepływ moczu jest utrudniony przez pojawiające się w nerkach guzy czy kamienie nerkowe. Powoduje to wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Czasami blokady same ustępują w innych przypadkach przeprowadzane są operacje.
 • Nadciśnienie naczyniowo- nerkowe. Jest to rodzaj wtórnego nadciśnienia tętniczego wywołanego poprzez zwężenie jednej lub obu tętnic prowadzących krew do nerek. To schorzenie może powodować poważne i trwałe uszkodzenie nerek. 
 • Zespół Cushinga. W tym stanie nadnercza produkują zbyt dużą ilość hormonu kortyzolu, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Aby ciśnienie krwi i poziom kortyzolu w organizmie wróciły do normy przeprowadzane są operacje, radioterapia lub leczenie farmakologiczne.
 • Hiperaldosteronizm. W tej chorobie guzy na nadnerczach stymulują nadmierną produkcję hormonu aldosteronu oraz powodują za szybki rozwój zdrowych komórek. Sprawia to, że w nerkach gromadzi się nadmiar soli i wody, natomiast w dużych ilościach wydalany jest potas, co podnosi ciśnienie krwi. Leczenie obejmuje przyjmowanie odpowiednich leków zatrzymujących działanie aldosteronu, chirurgiczne usunięcie guza, odpowiednią dietę, ćwiczenia i stosowanie leków na nadciśnienie.
 • Guz na nadnerczu odpowiedzialny za produkcję adrenaliny i noradrenaliny. Prowadzi to do długotrwałego nadciśnienia krwi. Zwykle po operacyjnym usunięciu guza, ciśnienie krwi wraca do normy.
 • Niedoczynność tarczycy. Powstaje w momencie, gdy tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów. Ten stan może powodować wtórne nadciśnienie krwi. Niedoczynność tarczycy zwykle spowodowana jest przez różne czynniki, np. stan zapalny, operacje, radioterapię, leczenie zaburzeń w przysadce mózgowej. 
  Zwykle niedoczynność wraz z nadciśnieniem krwi ustępuje po przyjmowaniu doustnych, uzupełniających braki, hormonów tarczycy.
 • Nadczynność tarczycy. Stan ten występuje, gdy tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów. Może to zwiększyć aktywność adrenaliny i noradrenaliny i tym samym podnieść ciśnienie tętnicze krwi. 
 • Nadczynność przytarczyc. Przytarczyce regulują ilość wapnia i fosforu w organizmie. Jeśli jej gruczoły wytwarzają zbyt dużo hormonów, ilość wapnia wzrasta, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi.
 • Koarktacja aorty. Ta wada prowadzi do tego, że tętnica prowadząca krew do serca (arteria) zwęża się (koarktacja) i w efekcie zmusza serce do bardziej wzmożonej pracy i pompowania krwi przez aortę. 
 • Bezdech senny. Najczęściej podczas snu pojawia się chrapanie i zanik cyklicznego oddychania ze względu na utratę dopływu wystarczającej ilości tlenu do organizmu. W efekcie dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej ścian naczyń krwionośnych, co może spowodować, że naczynia krwionośne nie są w stanie utrzymać odpowiedniego ciśnienia krwi.
 • Otyłość. Im większa masa ciała, tym większa ilość krwi krążącej przez organizm. Powoduje to zwiększone naciski na ściany tętnic i w efekcie wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto nadwaga odpowiedzialna jest za przyśpieszenie akcji serca i zmniejszenie pojemności naczyń krwionośnych wobec transportowanej krwi. Te czynniki również mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi.
 • Stan przedrzucawkowy. Są to powikłania w czasie ciąży. Objawia się pojawieniem białka w moczu oraz wysokim ciśnieniem krwi. Rozwija się zwykle po 20- tym tygodniu ciąży. Nieleczony stan przedrzucawkowy może prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia zarówno dziecka, jak i matki. Na poprawę ciśnienia krwi może wpłynąć jedynie poród.
 • Leki i suplementy. Leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, pigułki antykoncepcyjne, leki obkurczające naczynia krwionośne, niektóre ziołowe suplementy (z żeń- szeniem i dziurawcem), narkotyki (kokaina, metamfetamina) mogą wywoływać podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

W łagodnych przypadkach wtórnego nadciśnienia tętniczego wystarcza odpowiednia dieta, ćwiczenia i leki. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja, która ma na celu otworzenie zatkanych tętnic. Może być również przeprowadzona „obwodnica” dla przepływu krwi poza tętnicami.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Wtórne nadciśnienie tętnicze
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Cewkowo- śródmiąższowe zapalenie nerek
Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Choroba Raynauda
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Epistaxis, krwawienie z nosa
Głuchota starcza
Hipoaldosteronizm
Impotencja, zaburzenia erekcji
Jaskra
Lęk, zaburzenia lękowe
Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby, nadciśnienie wrotne
Mocznica, uremia
Nadciśnienie płucne
Nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza, hipertyreoza
Beta- blokery, leki beta-adrenolityczne, ?-blokery, leki ?-sympatykolityczne, ATC
Ciśnienie krwi, ciśnienie tętnicze
Dializa otrzewnowa
Migotanie przedsionków
Niedrożność kanału łzowego
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomności
Otyłość
Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, zespół
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHECTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj