Leukopenia, leukocytopenia
lac. Leukopenia, leukocytopenia
ang. Leukopenia, leukocytopeniaLeukopenia, znana również pod nazwą leukocytopenia, jest to stan, w którym dochodzi do spadku liczby białych krwinek (leukocytów), czyli komórek znajdujących się we krwi, co sprawia, że u pacjentów występuje podwyższone ryzyko rozwoju zakażeń i infekcji. Odmianą leukopenii jest neutropenia, która objawia się spadkiem liczby krążących we krwi granulocytów obojętnochłonnych, czyli białych krwinek, których jest w organizmie najwięcej. Leukopenia i neutropenia mogą być używane zamiennie, z tego względu, że liczba neutrofilów jest najważniejszym wskaźnikiem ryzyka dla rozwoju zakażeń.

Bardzo mała liczba białych krwinek jest wynikiem chemioterapii, radioterapii, białaczki, zwłóknienia szpiku kostnego oraz niedokrwistości aplastycznej (brak białych i czerwonych krwinek oraz bardzo osłabiona produkcja płytek krwi). Leukopenię mogą wywoływać także różne leki. Zagrożeniem dla białych krwinek jest także wirus HIV oraz AIDS. Pozostałe przyczyny, spadku ilości białych krwinek w organizmie to: grypa, toczeń układowy rumieniowaty, chłoniak Hodgkina, niektóre rodzaje raka, tyfus, malaria, gruźlica, denga, zakażenie bakteriami Rickettsia, powiększenie śledziony, niedobór kwasu foliowego oraz posocznica. Ponadto przyczynami mogą być niedobory miedzi i cynku.

Na początku zakażeń rozwija się pseudoleukopenia. Leukocyty (głównie neutrofile) zaczynają się gromadzić w naczyniach krwionośnych tak, aby umożliwić im przepływ i ochronę miejsca, w którym doszło do zakażenia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Leukopenia, leukocytopenia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Leukopenia, leukocytopeniaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj