Kardiomiopatia
lac. Cardiomyopathia
ang. CardiomyopathyKardiomiopatia to choroba serca, w której dochodzi do nienaturalnego powiększenia, zgrubienia lub usztywnienia mięśnia sercowego, co w rezultacie ogranicza zdolność narządu do pompowania krwi. Kiedy dojdzie do uszkodzenia mięśnia sercowego, wszystkie funkcje, jakie w nim zachodzą są zakłócone. Przede wszystkim pojawiają się problemy z pompowaniem krwi, co ma bardzo ważne znaczenie dla utrzymania pełni sił i zdrowia. Określa się to zastoinową niewydolnością serca, która rozwija się na skutek zaburzeń spowodowanych przez kardiomiopatię. 
W wyniku zastoinowej niewydolności serca dochodzi do niedoborów tlenu w tkankach organizmu, przez co gromadzą się w nich płyny. Ze względu na obecność płynu w tkankach może dojść do obrzęków stóp, kostek oraz wątroby. Do niedawna zastoinowa niewydolność serca była stanem zagrażającym życiu, jednak obecne metody leczenia umożliwiają pacjentom z tym zaburzeniem, normalne funkcjonowanie. 

U osób z kardiomiopatią może również dojść do nagromadzenia się płynu w płucach, co określa się obrzękiem płuc. Obrzęk płuc, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Oprócz usunięcia nadmiaru płynu i zastosowania odpowiednich leków, kontrolowane, i w razie konieczności, wspierane, są ciśnienie krwi, rytm serca oraz w przypadku poważnych obrzęków, oddychanie przy pomocy respiratora.

Praktycznie wszystkie czynniki, które niszczą włókna mięśnia sercowego, mogą doprowadzić do rozwoju kardiomiopatii oraz zastoinowej niewydolności serca. Wpływ na jej rozwój mogą mieć: utrzymujące się długo wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, zawał serca, alkohol, narkotyki i niektóre leki. U chorych na nowotwory, kardiomiopatia może rozwinąć się w wyniku niekorzystnych metod leczenia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Kardiomiopatia
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Dystrofie mięśniowe, zanik mięśni
Kardiomiopatia
Kardiomiopatia
Niewydolność serca, ostra, przewlekła
Omdlenie
Zapalenie mięśnia sercowego
Zespół takotsubo, kardiomiopatia indukowana stresem, kardiomiopatia stresowa, zespół złamanego serca
Migotanie przedsionków
Monitor holterowski, Holter EKG
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomnościTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj