Stan, jakim jest blok serca, odnosi się do określenia opóźnień w prawidłowym przepływie impulsów elektrycznych, które powodują, że serce bije. W zależności od poziomu zaawansowania zaburzenia, wyróżnia się pierwszy, drugi i trzeci stopień bloku serca.
Mięsień sercowy, kurczy się rytmicznie, dzięki impulsom elektrycznym, które przechodzą przez system przewodzenia, jaki znajduje się w sercu. Głównym węzłem przewodzącym w sercu jest węzeł przedsionkowo ? komorowy. Czasami na drodze, przez którą przechodzi impuls dochodzi do pewnych opóźnień, które jednocześnie spowalniają pracę serca. Klasyfikacji bloku serca dokonuje się dzięki ocenie tych opóźnień.
Pierwszy stopień bloku serca ma miejsce wtedy, gdy opóźnienie przepływającego impulsu jest bardzo niewielkie i powoduje, że jego droga z przedsionka do komory jest dłuższa.
Drugi stopień bloku serca powoduje, że nie każdy impuls dociera do miejsca swojego przeznaczenia i może sprawiać, że serce nie bije rytmicznie. Jeśli drugi stopień bloku się utrzymuje, może dojść do znacznego spowolnienia pracy serca, czyli bradykardii.
Blok serca trzeciego stopnia zwany także całkowitym blokiem serca, jest najbardziej poważną formą tego zaburzenia. Jeśli impulsy elektryczne, w ogóle nie przechodzą przez węzeł przedsionkowo ? komorowy, serce do przeprowadzenia skurczu wykorzystuje zapasowy generator znajdujący się w dolnej części serca. Dzięki tym impulsom, serce ciągle bije, jednak jego rytm jest tak wolny, że nie ma możliwości utrzymania prawidłowego przepływu krwi.
Przyczyny i objawy
Pierwszy stopień bloku serca jest bardzo powszechny zarówno u nastolatków, młodych dorosłych, jak i u osób uprawiających różne sporty. Do rozwoju tej formy bloku serca może dojść z powodu choroby reumatycznej, niektórych chorób serca, a także stosowania różnych rodzajów leków. Pierwszy stopień bloku serca nie wywołuje żadnych objawów.
Drugi stopień bloku serca może z czasem rozwinąć się tak, że przechodzi w trzeci stopień. Często pacjenci z drugim stopniem bloku serca muszą mieć instalowane rozruszniki serca, które pomagają sercu utrzymać prawidłowy rytm.
Trzeci stopień bólu serca to poważna choroba, która wpływa na zdolność serca do prawidłowego pompowania krwi. Do objawów należą omdlenia, zawroty głowy oraz niewydolność serca. Jeśli rytm serca to 40 uderzeń na minutę objawy nie są poważne i obejmują: zmęczenie, niskie ciśnienie krwi w pozycji stojącej oraz duszności.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy trzeciego stopnia bloku serca, konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
U dzieci, które przebyły poważny uraz klatki piersiowej, może dojść do rozwoju pierwszego lub drugiego stopnia bloku serca.
Rozpoznanie
We wszystkich rodzajach bloku serca do postawienia i potwierdzenia diagnozy przeprowadzane jest badanie EKG (elektrokardiograficzne).