Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
lac. Ramus Bundle impedimentum Fasciculus atrioventricularis
ang. Bundle branch block, atrioventricular bundleBlok odnogi pęczka Hisa to zakłócenia w normalnym przepływie impulsów elektrycznych, które wywołują bicie serca.Blok odnogi pęczka Hisa, można zaliczyć do grupy chorób serca, nazywanych wadami przewodzenia śródkomorowego. Istnieją dwie komory serca- prawa i lewa, których praca powiązana jest z dwoma przedsionkami. Razem komory i przedsionki tworzą węzeł przedsionkowo ? komorowy, przez który przechodzą impulsy elektryczne. Na początku impuls znajdujący się w prawym przedsionku, przechodzi do prawej komory wywołując jej skurcz, po czym przechodzi do lewego przedsionka, a następnie powoduje skurcz lewej komory. W sercu można wyróżnić trzy elementy przewodzące impulsy elektryczne- wyżej wymieniony węzeł przedsionkowo ? komorowy, węzeł zatokowo ? przedsionkowy oraz pęczek przedsionkowo ? komorowy (pęczek Hisa). Zatem- blok odnogi pęczka Hisa, jest spowolnieniem lub całkowitym zatrzymaniem przepływających przez niego impulsów elektrycznych. Problem ten może dotyczyć całego systemu przewodzenia. 

U pacjentów z blokiem odnogi pęczka Hisa, zwykle nie rozwijają się żadne objawy choroby, chyba że, zaburzenie jest na tyle poważne, że prawidłowy przepływ impulsu praktycznie cały czas jest niemożliwy a serce pracuje coraz wolniej. 

Blok odnogi pęczka Hisa można podzielić na dwa rodzaje: prawy i lewy. Blok lewej odnogi pęczka Hisa, wywołuje własne, charakterystyczne zaburzenia w przewodzeniu impulsów. Wszystko jednak opiera się na tym, że dochodzi do opóźnień i osłabienia w skurczach lewej komory serca lub całkowite ich zatrzymanie. U osób z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa może się rozwinąć kardiomiopatia lub choroby lewej komory. 

Blok prawej odnogi pęczka Hisa powoduje, że impuls elektryczny przepływa bardzo powoli lub jest blokowany i nie może przejść całej, zaplanowanej drogi. Impuls w takiej sytuacji dotrze do prawej komory, jednak poprzez znajdujące się w pobliżu inne nerwy i będzie bardzo opóźniony, a siła, z jaką dojdzie do uderzenia okaże się zbyt słaba, aby serce mogło funkcjonować prawidłowo.
Blok lewej odnogi pęczka Hisa jest zwykle wynikiem różnych chorób i problemów z sercem, takich jak miażdżyca, gorączka reumatyczna, wrodzone wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, zawał serca, przerzuty do serca oraz inne czynniki, które wywołują uszkodzenie serca. Blok prawej odnogi pęczka Hisa nie jest wynikiem chorób serca. Diagnoza bloku odnogi pęczka Hisa, określana jest najczęściej podczas normalnego badania przedmiotowego. Zaburzenie, charakteryzuje się pojawianiem się w sercu dodatkowego dźwięku, który słyszany przez stetoskop pozwala stwierdzić czy doszło do rozwoju bloku. Potwierdzenie może dać badanie elektrokardiograficzne (EKG), dzięki któremu jest widoczna pełna droga impulsów przez serce oraz czas ich trwania. Trwanie fal QRS dłużej niż 100 milisekund daje lekarzowi pewność w postawieniu diagnozy, jaką jest w tym przypadku blok odnogi pęczka Hisa. 

Leczenie
Nie ma konkretnych sposobów leczenia bloku odnogi pęczka Hisa. Pacjenci są najczęściej leczeni w kierunku chorób serca, jakie są przyczynami rozwoju tego zaburzenia. 

Rokowanie
To, jak poważny jest blok odnogi pęczka Hisa i jakie może wywołać powikłania, zależy od choroby serca i stanu pacjenta. Czasami, blokada przepływu impulsów może się okazać na tyle poważna, że konieczne jest wszczepienie sztucznych rozruszników serca, które pomagają sercu prawidłowo pracować.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.6/5, ocen: 7
Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Ocena: 91 % na 100%
Liczba opinii: 7

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Arytmia
Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Blok przedsionkowo ? komorowy
Blok serca
Zespół chorego węzła zatokowego
Częstoskurcz przedsionkowy, częstoskurcz nadkomorowyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj