Zespół Barlowa, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej
lac. Prolapsus valvulae mitralis
ang. Mitral valve prolapse, MVPZespół Barlowa, znany również jako zespół wypadania płatów zastawki dwudzielnej, to choroba serca, w której zastawka mitralna nie zamyka się prawidłowo. Zastawka mitralna znajduje się między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca i posiada dwa płaty, które w zależności od tego czy serce pracuje, czy odpoczywa, zamykają się i otwierają. W momencie, gdy zastawka nie zamyka się poprawnie, w sercu słyszane są trzaski i szumy, tzw. szmery serca. 

Zespół Barlowa to choroba, która o wiele częściej pojawia się u kobiet w średnim wieku. Czynnikiem ryzyka, są również u kobiet, różne wady deformujące kręgosłup oraz szkielet, np. skolioza. Przyczyny, z jakich dochodzi do powstawania zespołu Barlowa nie są znane, chyba, że możliwe są do ustalenia czynniki dziedziczne. Obserwując większość przypadków, stwierdzono, iż najczęściej, zespół Barlowa jest wadą wrodzoną.

Jakie objawy wywołuje zespół Barlowa?
U wielu chorych na zespół Barlowa nie pojawiają się żadne objawy, a kiedy dojdzie do postawienia diagnozy, większość pacjentów jest zaskoczonych, że ich serce nie funkcjonuje prawidłowo. U niektórych pacjentów mogą pojawić się różne arytmie serca (zmiany w rytmie serca), przez co narząd raz pracuje bardzo szybko, a w innym momencie bardzo wolno. Ponadto, mogą wystąpić duszności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, lęk i ataki paniki. Objawy, najczęściej są widoczne podczas ćwiczeń fizycznych.


Diagnozę zespołu Barlowa zwykle lekarz stawia podczas rutynowego badania serca poprzez stetoskop. Lekarz może usłyszeć w sercu szmery i dziwne trzaski, jakie są charakterystyczne podczas tego schorzenia. W takich przypadkach, najczęściej zalecane jest badanie USG serca, np. echokardiograficzne, które ma na celu potwierdzić diagnozę. Obraz testu wykazuje czy zastawka zamyka się i otwiera prawidłowo. 

Na czym polega leczenie zespołu Barlowa?
U większości pacjentów zespół wypadania płatów zastawki dwudzielnej nie wymaga leczenia. U pozostałych, lekarz może zalecić stosowanie beta- blokerów lub innych leków w celu kontroli i złagodzenia objawów, jakie wywołuje choroba, np. obniżenie ciśnienia krwi lub spowolnienie rytmu serca. Poważniejsze przypadki zachorowań na zespół Barlowa są bardzo rzadkie, ale mogą wymagać leczenia operacyjnego. Pacjenci, którzy cierpią na ciężką niedomykalność powinni być pod stałą obserwacją lekarską, tak, aby leczenie i ewentualna operacja były odpowiednio dostosowywane do zmian w stanie zdrowia chorego.

Pacjenci z zespołem Barlowa, muszą zazwyczaj przyjmować różne leki lub antybiotyki przed zabiegami stomatologicznymi czy nawet operacjami, z tego względu, że zmniejsza to ryzyko przedostania się bakterii do krwiobiegu chorego, co może spowodować zainfekowanie zastawki. U większości pacjentów zespół Barlowa nie wywołuje żadnych objawów i nie prowadzi do innych powikłań. Zawsze jednak, przed jakimikolwiek zabiegami trzeba poinformować lekarza specjalistę o swoim schorzeniu, po to, aby podane zostały leki, które zmniejszą ryzyko zakażenia chorej zastawki.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Zespół Barlowa, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Blok przedsionkowo ? komorowy
Bolesne miesiączki
Choroba Huntingtona, pląsawica Huntingtona
Choroba Raynauda
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca , ChNS
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Chłoniak
Ekshibicjonizm
Głuchota, utrata słuchu
Elektrolity
Fizjoterapia klatki piersiowej
Genotyp
HIV
Immunoterapia, odczulanie
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Rytm zatokowy
Spastyczność
Wirus
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHEC
Zespół niespokojnych nóg, zespół Wittmaacka-Ekboma, choroba EkbomaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj