Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
lac. Morbus ischaemicus cordis, MIC
ang. Ischaemic heart disease, IHDTętnice wieńcowe są głównymi naczyniami krwionośnymi, które dostarczają krew, tlen i różne substancje odżywcze do mięśnia sercowego. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia tych tętnic zaczynają się w nich odkładać osady tłuszczowe i powstają blaszki miażdżycowe, co prowadzi do choroby wieńcowej. Kiedy tętnice wieńcowe zawierają zbyt dużo blaszek, dochodzi do ich zwężenia i w konsekwencji do osłabienia przepływu krwi do serca. Prowadzi to do bólów w klatce piersiowej, duszności i innych objawów. Całkowite zablokowanie przepływu krwi przez serce lub pękanie blaszek miażdżycowych może się zakończyć atakiem serca.

Uszkodzenie tętnic wieńcowych może rozwijać się nawet przez lata, nie wywołując przy tym żadnych objawów aż do momentu nagłego ataku. Obecnie jest wiele różnych metod leczenia choroby wieńcowej. Na początku najważniejsze jest rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Jeśli doszło do zwężenia tętnic wieńcowych, niemożliwy jest przepływ odpowiedniej ilości krwi do serca, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. Początkowo, nie wywołuje to żadnych objawów niedokrwienia, jednak, gdy osady tłuszczowe nadal będą się gromadzić w tętnicach rozwinie się choroba wieńcowa, która będzie powodować:

  • Ból w klatce piersiowej. Podczas choroby wieńcowej może być odczuwany ból lub ucisk w klatce piersiowej. Najczęściej pojawia się on podczas sytuacji stresowej i znika po kilku minutach, gdy niepokój minie. Zwykle tego typu objawy pojawiają się u kobiet i towarzyszą im ostre bóle brzucha, pleców i ramion.
  • Duszności. W sytuacji, gdy serce nie otrzyma odpowiedniej ilości krwi, pracuje szybciej, próbując w ten sposób nadrobić jej braki. Może to powodować skrajne zmęczenie, zwłaszcza po wysiłku fizycznym oraz płytki oddech.
  • Atak serca. Jeśli tętnice wieńcowe zostaną całkowicie zablokowane, może się to skończyć zawałem serca. Klasyczne objawy zawału to uczucie większego ciśnienia w klatce piersiowej, ból lewego barku lub ramienia, trudności w oddychaniu oraz nadmierne pocenie się. U kobiet mogą także wystąpić nudności, bóle pleców oraz żuchwy. Czasami atak serca może nie wywołać żadnych widocznych objawów.
     

Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli podejrzewasz, że właśnie masz atak serca, natychmiast zadzwoń po karetkę pogotowia ewentualnie poproś kogoś bliskiego, aby pomógł Ci jak najszybciej dotrzeć do szpitala.
W przypadku, gdy cierpisz na pewne dolegliwości typu wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość, niezwłocznie udaj się do lekarza, gdyż są to czynniki ryzyka dla zawału serca. Lekarz w takiej sytuacji przeprowadzi badanie, aby sprawdzić czy doszło do zwężenia tętnic wieńcowych. Nawet, jeżeli taki test nie wykaże choroby niedokrwiennej, lekarz zaleci odpowiednie środki, aby złagodzić występujące czynniki ryzyka i tym samym zapobiec zawałowi serca.

Choroba wieńcowa rozpoczyna się, gdy dojdzie do uszkodzenia wewnętrznej części tętnic wieńcowych, co czasami można zaobserwować już w dzieciństwie. Uszkodzenia mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym:
• Palenie papierosów,
• Wysokie ciśnienie krwi,
• Wysoki poziom cholesterolu,
• Cukrzycę,
• Leczenie radioterapią okolic klatki piersiowej.
 
Kiedy już dojdzie do uszkodzenia wewnętrznych ścian tętnic, zaczynają się w nich gromadzić osady tłuszczowe (cholesterol) powodując powstawanie blaszek miażdżycowych. W sytuacji, gdy owe obce substancje doprowadzą do pęknięć tętnicy, komórki krwi o nazwie płytki krwi, łączą się w miejscach uszkodzeń, aby utworzyć skrzep i tym samym naprawić tętnicę. Może to spowodować zablokowanie tętnicy i w efekcie zawał serca.

Czynniki ryzyka dla choroby wieńcowej to:
• Wiek. Im człowiek starszy, tym bardziej jest narażony na uszkodzenia tętnic, które prowadzą do choroby wieńcowej.
• Płeć. Zwykle, to mężczyźni częściej ulegają chorobie wieńcowej, chociaż ryzyko u kobiet zwiększa się po menopauzie.
• Uwarunkowania rodzinne. Choroba wieńcowa zwykle dotyczy całych rodzin, co oznacza, że jest dolegliwością dziedziczoną.
• Nikotyna. Substancja toksyczna, jaką jest nikotyna, uszkadza naczynia krwionośne, co sprawia, że są bardziej podatne na rozwój miażdżycy. Częstotliwość występowania zawałów serca u osób, które palą papierosy jest o wiele większa niż u tych, które nigdy nie paliły. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
• Wysokie ciśnienie krwi. Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do zagęszczenia i utwardzenia tętnic, co powoduje ich zwężenie a w konsekwencji całkowite zablokowanie przepływającej krwi.
• Wysoki poziom cholesterolu we krwi. Ten czynnik zwiększa ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych. Wysoki poziom cholesterolu może być związany z wysokim stężeniem lipoprotein o małej gęstości (tzw. zły cholesterol) oraz niskim poziomem lipoprotein o dużej gęstości (tzw. dobry cholesterol).
• Cukrzyca.
• Otyłość. Nadwaga zwykle pogarsza pozostałe czynniki ryzyka.
• Brak aktywności fizycznej. Brak ruchu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej.
• Narażenie na stres. Długotrwały stres może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Czynniki ryzyka podczas choroby wieńcowej bardzo często współgrają ze sobą. Przykładowo otyłość może prowadzić do cukrzycy, ale także do nadciśnienia tętniczego. W sytuacji, gdy takich czynników jest równocześnie kilka, wzrasta ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zespołu metabolicznego, czyli grupy różnych zaburzeń- nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość- które stanowią bardzo wysokie ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej.

Czasami choroba wieńcowa rozwija się bez klasycznych czynników ryzyka, dlatego też naukowcy prowadzą różne badania, w celu wykrycia innych możliwych warunków. Są to między innymi:
• Biało C – reaktywne. Wątroba w odpowiedzi na różne zakażenia i infekcje wytwarza białko C – reaktywne. Oprócz tego może być ono również produkowane przez komórki mięśniowe w okolicy tętnic wieńcowych. Zbyt duża ilość białka C – reaktywnego podczas stanów zapalnych może być związana z ryzykiem pojawienia się zmian miażdżycowych.
• Homocysteina jest aminokwasem wykorzystywanym do produkcji białek oraz budowania tkanek. Zbyt duży poziom homocysteiny może zwiększyć ryzyko pojawienia się choroby niedokrwiennej serca i innych dolegliwości w układzie krążenia.
• Fibrynogen jest to białko krwi, które odgrywa znaczącą rolę w procesie krzepnięcia krwi. Nadmiar fibrogenu może powodować gromadzenie się zbyt dużych ilości płytek krwi podczas krzepnięcia, co prowadzi do skrzepów w tętnicach i w efekcie do zawału serca lub udaru mózgu.
• Lipoproteiny. Ta substancja może zakłócać zdolność organizmu do rozpuszczania skrzepów krwi. Zbyt wysoki poziom lipoproteiny o małej gęstości może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca.

 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Artroza
Arytmia
Astma
Astygmatyzm, niezborność oka
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Abulia, zanik, brak woli
Angioplastyka balonowa
Ataksja, niezborność ruchów
Badania przesiewowe noworodków, badania skriningowe
Ból ucha
Ból w klatce piersiowej
Brachyterapia tętnicy wieńcowej
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroby neuronu ruchowego
Dializa otrzewnowa
Dobutamina
Dopamina
Drenaż dróg oddechowychTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj