Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca , ChNS
lac. Morbus ischaemicus cordis, MIC
ang. Ischaemic heart disease, IHDChoroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca, jest to miażdżyca tętnic wieńcowych, która tworzy zatory w naczyniach, które odżywiają serce. Miażdżyca tętnic występuje w momencie, gdy naczynia krwionośne zasklepiają się i zmniejszają odcinając przepływ krwi przez serce. Bez odpowiedniego przepływu krwi, serce pozbawione zostaje tlenu oraz innych ważnych składników niezbędnych do prawidłowego działania.

Jak choroba wieńcowa się rozwija? 
Tętnice wieńcowe są gładkie i elastyczne, co pozwala na swobodny przepływ krwi. W wieku nastoletnim tłuszcz zaczyna się odkładać w ścianach naczyń krwionośnych. Im człowiek jest starszy tym więcej tłuszczu gromadzi. Powoduje to uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Aby temu zapobiec organizm wytwarza substancje chemiczne, które wspierają proces leczenia, ale sprawiają, że wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych stają się lepkie.  Następnie inne substancje takie jak komórki zapalne, białka i wapń są przenoszone z krwią do wnętrza ścian naczyń krwionośnych. Tłuszcze i inne substancje łączą się z materiałem znajdującym się w płytkach krwi, który może zmniejszyć przepływ krwi w tętnicy (miażdżyca). Niektóre płytki są kruche, popękane i odsłaniają miękkie tkanki tłuszczowe wewnątrz nich. Kiedy to nastąpi, płytki krwi zmieniają swój obszar a krzepnięcie krwi, za które są odpowiedzialne, odbywa się na rannych ścianach naczyń krwionośnych. Powoduje to, że tętnice stają się jeszcze bardziej wąskie.  W takiej sytuacji wewnątrz naczyń krwionośnych rozwijają się płytki krwi w różnych rozmiarach. Ostatecznie, zmniejszenie tętnicy wieńcowej, może prowadzić do rozwoju nowych naczyń krwionośnych, które powodują zablokowanie krwi płynącej do serca. Jednak podczas intensywnego wysiłku lub stresu, nowe tętnice mogą nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi bogatej w tlen do serca. 

W innych przypadkach może dojść do całkowitego skrzepu krwi i zablokowania dopływu krwi do serca, powodując tzw. ostry zespół wieńcowy. O ostrym zespole wieńcowym mówimy, gdy pojawia się:
1. Niestabilna dławica piersiowa, czyli ból w klatce piersiowej, który może prowadzić do zawału serca. W tym przypadku intensywne leczenie objawów jest konieczne.
2. Zawał mięśnia sercowego bez uniesienia ST (NSTEMI). Ten typ ataku serca nie wykazuje żadnych większych zmian w elektrokardiogramie, jednak zapisy chemiczne krwi pokazują, że nastąpiło uszkodzenie mięśnia sercowego.
3. Zawał serca z uniesieniem ST (STEMI). Ten atak serca spowodowany jest przez długotrwałe zablokowanie dopływu krwi do serca. Wpływa na duży obszar mięśnia sercowego i powoduje zmiany w zapisie elektrokardiogramu, a także chemicznym krwi.

Niektórzy ludzie mają poważne objawy ostrego zespołu wieńcowego, które mogą stale się pogarszać, inni mogą w ogóle nie mieć objawów aż do momentu ataku. Rozpoznanie choroby wieńcowej

Lekarz może stwierdzić chorobę na podstawie:
· Rozmowy z pacjentem dotyczącej objawów, historii choroby czy ewentualnych czynników ryzyka,
· Przeprowadzenia badań diagnostycznych w tym elektrokardiogramu (EKG), wiązki elektronów, cewnikowania serca, itp. 
Te czynniki mogą pomóc lekarzowi ocenić stopień choroby pacjenta i wybrać najlepszy sposób leczenia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca , ChNS
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Artroza
Arytmia
Astma
Astygmatyzm, niezborność oka
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Abulia, zanik, brak woli
Angioplastyka balonowa
Ataksja, niezborność ruchów
Badania przesiewowe noworodków, badania skriningowe
Ból ucha
Ból w klatce piersiowej
Brachyterapia tętnicy wieńcowej
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroby neuronu ruchowego
Dializa otrzewnowa
Dobutamina
Dopamina
Drenaż dróg oddechowychTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj