Niedomykalność zastawki mitralnej
lac. Insufficientia valvulae mitralis
ang. Mitral regurgitation, MRNiedomykalność zastawki mitralnej ma miejsce w sytuacji, gdy zastawka serca, która umożliwia przepływ krwi do serca, nie domyka się szczelnie. Zastawka mitralna znajduje się między dwiema lewymi komorami serca i umożliwia przepływ krwi przez serce, gdy pracuje prawidłowo. Kiedy zastawka mitralna nie działa prawidłowo, krew nie może przechodzić przez serce do reszty ciała. Powoduje to uczucie osłabienia i płytki oddech. Leczenie niedomykalności zastawki zależy od tego jak poważne są objawy i ogólny stan zastawki. W łagodnych przypadkach leczenie może nie być konieczne. Gdy jest taka potrzeba wykonywana jest operacja serca w celu naprawienia uszkodzeń lub wymiany źle pracującej zastawki. Nieleczenie niedomykalności zastawki mitralnej może doprowadzić do niewydolności serca lub poważnych zaburzeń rytmu serca.

Objawy:
· Szmery w sercu (krew płynie przez serce bardzo szybko),
· Duszności, 
· Zmęczenie zwłaszcza w sytuacjach wzmożonej aktywności,
· Kaszel, szczególnie w nocy i w pozycji leżącej,
· Kołatanie serca,
· Konieczność częstego oddawania moczu, 
· Spuchnięte kostki lub stopy.
Niedomykalność zastawki mitralnej zwykle rozwija się bardzo powoli i łagodnie. Przez kilka lat możesz w ogóle nie odczuwać żadnych objawów. Czasami jednak może zdarzyć się tak, że objawy pojawiają się licznie i nagle.

W przypadku niedomykalności zastawki głównym podejrzeniem są zawsze szmery serca. 

Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli występują objawy sugerujące niedomykalność zastawki mitralnej lub inny problem z sercem udaj się do lekarza od razu. Zdarza się, że pierwsze objawy niedomykalności zastawki mogą mieć związek z niewydolnością serca. Niewydolność serca jest stanem, w którym mięsień sercowy nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi, co powoduje trudności w oddychaniu, zmęczenie. Kiedy niedomykalność zastawki jest łagodna zwykle nie sprawia żadnych problemów i nie utrudnia życia, dlatego nie jest konieczne długotrwałe leczenie. U pacjentów z poważniejszymi objawami niezbędna może się okazać operacja. Gdy serce działa prawidłowo zastawki sercowe otwierają się i zamykają w pełni. Podczas niedomykalności zastawka mitralna nie zamyka się do końca. Powoduje to, że krew przy każdym uderzeniu serca płynie do lewego przedsionka serca zamiast do aorty. 

Przyczyny niedomykalności zastawki mitralnej:
1. Zespół Barlowa- wypadanie płatka zastawki mitralnej. Jest to stan, w którym ścięgna i płatki wspomagające zastawkę mitralną, słabną. Sprawia to, że przy każdym skurczu lewej komory serca płatki wypadają aż do lewego przedsionka serca. To prowadzi do trudności w domknięciu zastawki i ostatecznie do niedomykalności. Wypadanie płatka zdarza się jednak bardzo często i właściwie bardzo rzadko prowadzi do niedomykalności.
2. Gorączka reumatyczna- powikłania związane z anginą. Może prowadzić do uszkodzenia zastawki mitralnej, co w konsekwencji powoduje niedomykalność. Gorączka reumatyczna może uszkodzić zastawkę w dwojaki sposób. Po pierwsze zakażenie może spowodować trudności w otwieraniu zastawki, czyli zwężenie się zastawki mitralnej. Zakażenie może wywołać również blizny na płatkach zastawek mitralnych, co prowadzi do niedomykalności. 
3. Zapalenie wsierdzia. Zastawka mitralna może mieć problemy z zamykaniem podczas zapalenia wsierdzia (błony śluzowej).
4. Stopień zużycia zaworu. Zastawka mitralna otwiera się i zamyka dziesiątki tysięcy razy w ciągu całego życia. Słabsza zastawka po jakimś czasie może się po prostu zużyć i nie pracować prawidłowo.
5. Zawał serca. Może spowodować uszkodzenie powierzchni mięśnia sercowego, który również obejmuje zastawkę mitralną. Jeśli atak jest bardzo szeroki może spowodować, że zastawka mitralna nie będzie się już domykała.
6. Nieleczone nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do przyśpieszonej pracy serca i sprawiać, że lewa komora stopniowo się powiększa. Rozciągają się także tkanki wokół zastawki mitralnej i powoduje niedomykanie.
7. Wrodzone wady serca. Niektóre dzieci rodzą się z wrodzoną wadą serca, jaką jest niedomykalność zastawek.
8. Stosowanie niektórych leków. Ludzie, którzy stosują leki przeciw migrenom zawierające ergotaminę są bardziej narażeni na wystąpienie niedomykalności zastawki mitralnej.

Niezależnie od przyczyn niedomykalność zastawki mitralnej prowadzi do osłabienia serca- niewydolności, arytmii i migotania przedsionków.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.8/5, ocen: 9
Niedomykalność zastawki mitralnej
Ocena: 76 % na 100%
Liczba opinii: 9

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Infekcyjne zapalenie wsierdzia
Niedomykalność zastawki mitralnej
Niedomykalność zastawki mitralnej
Niewydolność serca, ostra, przewlekła
Omdlenie
Rozwarstwienie aorty
Zapalenie wsierdzia, infekcyjne
Zawał serca, zawał mięśnia sercowego
Zespół Barlowa, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej
Zespół Eisenmengera
Zwężenie zastawki mitralnej, stenoza mitralna
Zwężenie zastawki trójdzielnej, stenoza zastawki trójdzielnej
Badanie echokardiograficzne, ultrasonografia serca, UKG
Cewnikowanie serca
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomności
Szmery serca
Zapalenie wsierdzia
Zastawka
Zastawki sercaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj