Omdlenie
lac. Syncope
ang. SyncopeOmdlenie to częściowa lub całkowita utrata przytomności. Jest wywołane przez chwilowe ograniczenie w przepływie krwi i niedotlenienie mózgu. Dlatego też po przebudzeniu nie pamięta się tego zdarzenia. Tymczasowe zakłócenia w dopływie krwi do mózgu może być wywołane chorobami serca, ale także czynnikami, które nie dotyczą bezpośrednio serca.

Mogą to być:
· Spadek ciśnienia krwi z powodu zmiany pozycji ciała z poziomej do pionowej (np. szybkie wstanie z łóżka).
· Odwodnienie, które powoduje zmniejszenie objętości krwi.
· Choroby układu nerwowego nóg u osób starszych(szczególnie z cukrzycą lub Parkinsonem). Wtedy sygnał nerwów kończyn dolnych zwraca krew z mózgu do nóg.
· Udar mózgu.
· Napady migreny.
· Omdlenia sytuacyjne:
- Po pobieraniu krwi,
- Omdlenie mikcji,
- Omdlenie defekacji,
- Podczas kaszlu lub kichania,
- Podczas połykania.
Te omdlenia spowodowane są przez odruch mimowolny układu nerwowego (omdlenia wazowagalne). Dzieje się to przez spowolnienie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych w nogach i co za tym idzie uczucie nudności, pocenie się, osłabienie tuż przed utratą przytomności.

Przyczyny kardiologiczne, które mogą powodować osłabienia, to:
· Zaburzenia rytmu serca (serce bije zbyt szybko lub zbyt wolno),
· Nieprawidłowa praca zastawek sercowych,
· Wysokie ciśnienie krwi w tętnicach doprowadzających krew do płuc (nadciśnienie płucne),
· Rozwarstwienie aorty,
· Powszechne choroby mięśnia sercowego (kardiomiopatia).

Z całą pewnością przyczyny chwilowej utraty przytomności można szukać analizując wydarzenie bezpośrednio poprzedzające omdlenie. W przypadku omdlenia tuż po wstaniu z łóżka osoby starszej możemy przypuszczać hipotonię ortostatyczną. Kiedy do utraty przytomności dochodzi tuż po oddaniu moczu, defekacji, kaszlu, można stwierdzić omdlenie sytuacyjne. Związane z pracą serca- zwężenie zastawki aortalnej lub kardiomiopatia- zwykle zdarzają się podczas ćwiczeń fizycznych. Osłabienie organizmu prowadzące do omdlenia może mieć związek z udarem mózgu. Ciśnienie krwi i tętna jest badane w różnych pozycjach(leżącej, siedzącej, stojącej). Różne natężenie w tych kilku stanach oznacza rozwarstwienie aorty. Serce jest badane stetoskopem, aby wysłuchać czy nie ma tam pewnych nieprawidłowych szmerów. U pacjenta testuje się refleks i funkcje motoryczne, związane z układem nerwowym mającym wpływ na warunki mózgu. Przeprowadza się również EKG w celu zbadania rytmu serca oraz tzw.echo serca.

W omdleniach nie mających swojej przyczyny w sercu(omdlenie sytuacyjne, wazowagalne, hipotonia ortostatyczna) leczenie nie jest konieczne. Osoby takie po chwili odzyskują przytomność i wszystko wraca do normy. Ważne jest jednak, aby po utracie przytomności usiąść lub położyć się i w przyszłości unikać sytuacji progowej, czyli w przypadku uczucia osłabienia położyć się i odpocząć. Osoby starsze powinny być pod stałą kontrolą i przyjmować odpowiednie leki. Trzeba pamiętać, aby w momencie zmiany pozycji z leżącej na stojącą zachować ostrożność, dzięki temu organizm będzie miał możliwość przystosowania się do nowej pozycji.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.5/5, ocen: 2
Omdlenie
Ocena: 90 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Omdlenie
Omdlenia, krótkotrwała utrata przytomności
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomnościTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj