Arytmia
lac. Arrhythmy
ang. ArrhythmyArytmia to zaburzenie normalnego, zdrowego rytmu serca. Objawy kołatania serca mogą występować ciągle lub pojawiać się tylko w niektórych sytuacjach. Serce człowieka posiada pompy bogate w tlen i ułatwiające przepływ krwi przez sieć naczyń krwionośnych do narządów w całym ciele człowieka. Normalny układ rytmu serca zaczyna się, gdy impulsy elektryczne są prowadzone do góry komór serca (lewy i prawy przedsionek). Następnie, z górnych przedsionków serca, krew spychana jest do dolnych, większych komór i tym samym pojawia się w nich impuls elektryczny, który podnosi krew z serca do płuc. Serce bije od 60 do 100 razy na minutę, w stanie odpoczynku. 

Przykłady zmian w pracy serca, związane z arytmią:
Tachykardia zatokowa
Pojawia się w momencie, gdy tętno jest nadal regularne, ale o wiele szybsze niż zwykle (ponad 100 uderzeń na minutę). Jest to normalny objaw w niektórych sytuacjach, np. podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub gdy ma się gorączkę. Może także występować bez bliżej określonej przyczyny. Do tachykardii zatokowej mogą prowadzić: nadczynność tarczycy czy niedokrwienie. 

Bradykardia zatokowa
Ma to miejsce w sytuacji, gdy tętno jest nadal regularne, ale o wiele wolniejsze niż zwykle (poniżej 60 uderzeń na minutę). Bradykardia występuje u sportowców, ale także u ludzi, którzy w jakiś sposób są narażeni na zimno lub niską temperaturę ciała.

Dodatkowe skurcze komorowe
Są to dodatkowe uderzenia mięśnia sercowego pojawiające się bardzo często. Najłatwiej wyczuć te zaburzenia podczas odpoczynku. Nie jest to schorzenie niebezpieczne i nie szkodzi sercu.

Rodzaje zaburzeń rytmu serca
Istnieje wiele rodzajów zaburzeń rytmu serca. Większość z nich, jeśli pojawiają się w górnej części serca (migotanie nadkomorowe), może powodować objawy niezagrażające życiu. Zaburzenia w dolnej części serca, wynikające z komór, mogą być natomiast śmiertelne.

Migotanie przedsionków (AF)
Występuje w momencie, gdy impulsy elektryczne w przedsionkach stają się chaotyczne i zaburzają normalną pracę serca i rytm. Można wtedy zauważyć, że tętno jest nieprawidłowe. Napady migotania przedsionków mogą trwać od kilku sekund do kilku dni. To schorzenie może prowadzić do tworzenia się skrzepów krwi w sercu. Dzieje się tak, dlatego, że krew nie może w prawidłowy sposób przepływać przez serce. Jeśli zakrzep jest duży i stale się formuje, może dostać się do mózgu i wywołać udar. 

Częstoskurcz nadkomorowy (SVT)
Najczęściej spowodowane są one występowaniem dodatkowych ścieżek elektrycznych w sercu między przedsionkami i komorami. Prowadzi to do w efekcie do zwarć impulsów elektrycznych i powstawania dodatkowych uderzeń serca. Częstoskurcz nadkomorowy wywołuje do 160 uderzeń serca na minutę. Jest to bardzo szybka praca serca. Może to trwać od kilku sekund do, nawet, kilku godzin.

Częstoskurcz komorowy (VT)
W częstoskurczu komorowym, impulsy elektryczne przechodzą bardzo szybko przez komory serca powodując, że krew pompowana jest o wiele szybciej niż normalnie. Komory więc, nie mają czasu, żeby całkowicie wypełnić się krwią a następnie w pełni przekazać ją dalej. Jeśli atak trwa 30 sekund lub więcej (trwały częstoskurcz komorowy), może dojść do tzw. migotania komór.

Migotanie komór (VF)
Migotanie komór ma miejsce wtedy, gdy impulsy elektryczne pojawiają się za każdym razem w innej części serca. Odbywa się to bardzo szybko i powoduje nieregularny rytm serca. Sprawia to, że serce drży i przestaje pracować prawidłowo. Jeśli od razu nie podda się tego schorzenia leczeniu, może dojść do zatrzymania akcji serca, co w efekcie prowadzi do śmierci. Osoba, która ma migotanie komór traci przytomność, przestaje oddychać i ma niewyczuwalny puls. Gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, jesteśmy zobowiązani od razu wezwać karetkę. Jeśli wiemy jak, należy wykonać sztuczne oddychanie (resuscytacja krążeniowo-oddechowa), ale tylko wtedy, gdy człowiek jest nieprzytomny i nie oddycha.

Blok serca
Blok serca polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów elektrycznych przez serce. Może on nastąpić w węźle przedsionkowo-komorowym lub we włóknach mięśniowych, które prowadzą do komór.

Objawy zaburzeń rytmu serca

W przypadku niektórych zaburzeń rytmu serca mogą nie pojawić się żadne objawy. 
Jeśli jednak się pojawią, mogą obejmować:
· Kołatanie serca- bardzo mocne bicie serca, często określane, jako walenie w klatce piersiowej,
· Zawroty głowy,
· Omdlenia,
· Duszności,
· Ból w klatce piersiowej,
· Obrzęk płuc,

Rzadko, ale jednak, niektóre rodzaje arytmii mogą prowadzić od razu do śmierci.

Przyczyny zaburzeń rytmu serca
Zaburzenia rytmu serca mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym:

· Choroby serca,
· Problemy z zastawkami,
· Problemy z tarczycą,
· Wysokie ciśnienie krwi,
· Chorobę Parkinsona- nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu, mogące wywoływać migotanie przedsionków i częstoskurcz nadkomorowy.
· Ataki serca,
· Chorobę wieńcową,
· Zapalenie serca,
· Zapalenie płuc.

Innymi czynnikami mogą być: leki, które wywołują najczęściej bloki serca i częstoskurcz nadkomorowy; alkohol, który może być przyczyną migotania przedsionków lub częstoskurczu nadkomorowego; kofeina, papierosy, marihuana, które mogą powodować częstoskurcz nadkomorowy. Czasami jednak, przyczyn arytmii nie można rozpoznać.

Rozpoznanie arytmii serca:
Lekarz zada szereg pytań dotyczących objawów choroby i wybierze podług nich odpowiednie badanie. Jeśli będzie taka konieczność lekarz może skierować pacjenta do specjalisty od spraw serca- kardiologa.

Badania, jakie mogą przeprowadzić lekarze, to:
· Badanie krwi,
· EKG (elektrodiagram) - ma na celu przedstawienie aktywności elektrycznej serca,
· Echo serca,
· 24-godzinne monitorowanie pracy serca (tzw. ambulatoryjne EKG).
Może być również przeprowadzone badanie elektrofizjologiczne. Polega na wprowadzeniu do tętnicy lub żyły cienkiej rurki, zwykle przechodzącej od pachwiny do serca. Rurka pobudza serce i rejestruje impulsy serca przez działanie wewnętrznego EKG.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.1/5, ocen: 7
Arytmia
Ocena: 83 % na 100%
Liczba opinii: 7

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Arytmia
Niewydolność serca, ostra, przewlekła
Zawał serca, zawał mięśnia sercowego
Zespół Brugadów
Migotanie przedsionkówTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj