Powiązana grafika: (otwieranie w nowym oknie) |
|||
![]() Nowotwór złośliwy żołądka | ![]() Rak | ||
![]() Ang. Gastric cancer, stomach cancer | ![]() Nowotwór ścian żołądka |
Organizm człowieka zbudowany jest z wielu typów komórek. Komórki te rosną, dzielą się, niekiedy obumierają. W niektórych przypadkach dochodzi do mutacji komórek. Zaczynają szybko rosnąć i dzielić się tworząc guzy. Guzy nowotworowe nazywane również nowotworami złośliwymi mogą atakować i zabijać zdrowe tkanki organizmu. Ten typ nowotworów może dawać przerzuty komórek nowotworowych i tworzyć nowe guzy w innych częściach ciała. Guzy łagodne nie rozprzestrzeniają się na inne ograny. Rak żołądka jest rozwojem komórek nowotworowych w ścianach żołądka. Ryzyko zachorowania jest wyższe u osób dotkniętych chorobą wrzodową wywołaną przez Helicobacter pylori. Na zachorowanie narażone są osoby:
- powyżej 50 roku życia
- osoby u których w rodzinie stwierdzono zachorowanie na raka żołądka
- osoby palące, nadużywające alkoholu
- osoby cierpiące na polipy żołądka (małe przyrosty na ściankach żołądka)
Nie są znane sposoby zapobiegania nowotworom żołądka. Można jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania wystrzegając się niebezpiecznych zachowań. Dieta bogata w świeże owoce i warzywa, zawierająca dużą ilość witaminy C zmniejsza ryzyko zachorowania. Witamina C znajduje się m.in. w pomarańczach, grejpfrutach oraz w brokułach.
Czasami choroba rozwija się przez długi czas nie dając żadnych objawów. We wczesnych stadiach raka żołądka można zaobserwować:
- niestrawność, dolegliwości żołądkowe lub zgagę
- nudności lub utratę apetytu
- uczucie zmęczenia
Objawami w zaawansowanym stadium choroby są:
- krew w stolcu lub stolce w kolorze czarnym
- uczucie sytości po zjedzeniu nawet małej ilości pokarmu
- wymioty po posiłku
- niezamierzone zmniejszenie ciała
- bóle brzucha zwłaszcza po posiłkach
- osłabienie i zmęczenie
Wiele z tych objawów może wskazywać na inne dolegliwości. Jednak w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z powyższych symptomów przez dłuższy czas należy zgłosić się do lekarza. Im wcześniejsze wykrycie raka, tym większa szansa na skuteczne leczenie.
Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego. Lekarz może zlecić wykonanie endoskopii, w celu zlokalizowania guza. W tym celu przez przewód pokarmowy wprowadza się cienkie rurki. Lekarz może podać przed badaniem środki zmniejszające odczuwanie dyskomfortu w trakcie badania. Podczas endoskopii może zaistnieć potrzeba pobrania fragmentu ściany żołądka. Nazywamy to biopsją próbki. W specjalnym laboratorium próbka jest oglądana pod mikroskopem pod kątem obecności komórek nowotworowych.
Leczenie obejmuje chemioterapię, radioterapię lub kombinację tych zabiegów. Wybór metody leczenia jest uzależniony od miejsca występowania nowotworów (żołądek lub inne narządy). Wiek oraz ogólny stan zdrowia również determinują metody leczenia.