Autyzm
lac. Autism
ang. AutismAutyzm jest chorobą, która powoduje, że człowiek postrzega świat inaczej niż dzieje się to w przypadku ludzi zdrowych. Autyzm często powoduje problemy w porozumiewaniu się z ludźmi oraz w wyrażaniu siebie słowami. Chorzy na autyzm mogą w inny sposób interpretować wydarzenia, w których uczestniczą i jednocześnie inaczej na nie reagować, np. dotknięcie chorej osoby może spowodować, że poczuje się ona nieswojo.

Człowiek z autyzmem może również odbierać negatywnie pewne, pozytywne zachowania innych ludzi wobec nich, np. zwykły uśmiech drugiej osoby powoduje w chorym niepokój. Osoby z autyzmem mają problemy z rozumieniem i dobieraniem odpowiednich słów, co sprawia, że bardzo często nie są rozumiane, ani same nie rozumieją tego, co się do nich mówi. Autyzm wywołuje niecodzienne zachowania- zbędną gestykulację, nagłe napady złości czy zainteresowanie tylko jedną rzeczą, którą ciągle chory ma przy sobie. W przypadku, gdy ktoś chce mu odebrać tę rzecz lub zaproponować zmianę w dotychczasowych przyzwyczajeniach, zwykle kończy się to awanturą, bowiem ludzie z autyzmem, nie lubią zmian. U chorych na autyzm, mózg nie wykonuje swojej najważniejszej pracy poprawnie, mianowicie, źle odbiera świat zewnętrzny. Codziennie, mózg człowieka, interpretuje liczne obrazy, dźwięki, zapachy i inne wrażenia zmysłowe, co rozwija jego doświadczenie w tych dziedzinach. W przypadku, gdy mózg nie jest w stanie zrozumieć tych elementów, człowiek źle się rozwija- pojawiają się problemy z mówieniem, kontaktami z innymi ludźmi, itp., co uniemożliwia normalne codzienne funkcjonowanie. Czasami jednak autyzm nie wywołuje aż tak poważnych objawów i jest możliwość skutecznego wyleczenia go.
Przyczyny autyzmu
Rzeczywiste przyczyny, które wywołują autyzm nie są znane. Niektórzy lekarze twierdzą, iż może być to choroba dziedziczna, która pojawia się w rodzinach i przechodzi z pokolenia na pokolenie. Ciężko określić, jakie zaburzenia w mózgu powodują powstawanie zaburzeń autystycznych z tego względu, że mózg człowieka jest bardzo skomplikowanym narządem. Mózg zawiera ponad 100 miliardów komórek nerwowych- neuronów. Każdy neuron może mieć setki tysięcy połączeń, które przekazują konkretne informacje do innych komórek nerwowych w ciele i mózgu. Dzięki nim możemy widzieć, czuć, pamiętać czy wykonywać wszystkie ruchy tak jak należy. Z nieznanych przyczyn komórki nerwowe, odpowiedzialne za postrzeganie, komunikacje i emocje u osoby z autyzmem, nie rozwijają się prawidłowo lub są uszkodzone.

Rozpoznanie
Zdiagnozowanie autyzmu to bardzo trudny proces. Zwykle pierwszymi osobami, które zauważą pewne nieprawidłowości są rodzice lub inne osoby z bliskiego otoczenia chorego. Zwykle pewne zaburzenia rozpoznawane są w tym przypadku na podstawie obserwacji nietypowych lub wręcz dziwnych zachowań chorego. Autyzm wywołuje objawy podobne do innych chorób związanych ze słuchem oraz mową.
Badania laboratoryjne najczęściej nie wykazują żadnych chorobowych zmian u chorych na autyzm, jednak lekarze zwykle przeprowadzają jeszcze inne testy po to, aby sprawdzić czy nie pojawiły się inne problemy. Mogą one obejmować badanie krwi, moczu, słuchu, rezonans magnetyczny mózgu (obraz, który przedstawia strukturę mózgu), elektroencefalografię mózgu (pomiar fal mózgowych) oraz test na inteligencję (IQ).  Często w rozpoznaniu choroby bierze udział kilku lekarzy specjalistów- pediatra, neurolog, psychiatra, psycholog oraz terapeuci mowy i słuchu. Każdy z nich obserwuje chorego w zależności od specjalności i dzieli się spostrzeżeniami z innymi, co pozwala na precyzyjniejsze określenie choroby i objawów, jakie wywołuje.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.7/5, ocen: 3
Autyzm
Ocena: 93 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AutyzmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj