Hipokaliemia
lac. Hypokalaemia
ang. HypokalaemiaHipokaliemia jest to stan, który pojawia się w wyniku obniżenia się stężenia potasu we krwi. Potas jest elektrolitem, dzięki któremu łatwiejsze są skurcze mięśni szkieletowych i gładkich (także serca) oraz przewodzenie impulsów nerwowych. Ponadto ułatwia także pracę błon komórkowych. Aby mogło dojść do tego typu procesów, które są wyznacznikiem zdrowia, konieczne jest zachowanie odpowiedniego poziomu potasu w organizmie. Prawidłowe stężenie potasu we krwi powinno wynosić od 3,5 do 5,0 mm. O hipokaliemii mówi się w momencie, gdy stężenie jonów potasu spada poniżej 3,5 mm. 

Hipokaliemia może się rozwinąć z dwóch powodów. Pierwszym jest ogólne zubożenie organizmu, czyli brak większości składników odżywczych. Drugim natomiast, jest nadmierne zużycie potasu przez mięśnie. Zdrowy, normalny człowiek o wadze ok. 70 kg, ma w organizmie ok 3,6 mm jonów potasu. Większość cząsteczek potasu (98%) znajduje się w obrębie różnych komórek i narządów, w których normalne stężenie elektrolitu wynosi ok. 150 mm. Poziom potasu w surowicy krwi jest o wiele niższy. Wynosi zaledwie 0,4%. 

Jak było wspomniane wyżej, hipokaliemia może być wywołana przez nadmierne wchłanianie jonów potasu przez mięśnie lub inne narządy lub ogólne wyczerpanie zasobów potasu z organizmu. Wyczerpanie się zasobów potasu określa się zjawiskiem chronicznym (przewlekłym, długotrwałym), natomiast wchłanianie jonów potasu przez mięśnie to zaburzenia tymczasowe.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Hipokaliemia
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hipokaliemia
Pierwotny zespół Conna, hiperaldosteronizmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj