Hirsutyzm, wirylizm
lac. Hirsute
ang. HirsuteKażdy człowiek ma włosy na ciele a ich liczba zależna jest od genów. Jeśli jesteś kobietą i pojawiają się u Ciebie nadmierne ilości grubych, pigmentowych włosów na częściach ciała, na których zwykle one nie występują (twarz, klatka piersiowa, plecy) możesz mieć podejrzenie, że chorujesz na hirsutyzm. Hirsutyzm to pojawianie się męskiego wzorca owłosienia u kobiet, czego przyczyną jest pojawienie się u nich testosteronu (męskiego hormonu). Może mieć na to również wpływ pochodzenie etniczne lub cechy rodziny.

Objawy:
· Grube, pigmentowe owłosienie ciała, głównie na twarzy, piersiach i plecach,
· Pogłębiony głos,
· Trądzik,
· Małe piersi,
· Rozszerzenie łechtaczki,
· Zwiększenie masy mięśniowej.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Z lekarzem należy umówić się w przypadku wystąpienia następujących objawów:
· Szybko rosnące włosy w miejscach takich jak górna warga, policzki, podbródek, klatka piersiowa,
· Nieregularny okres,
· Obniżony głos, zwiększona masa mięśniowa, zmniejszenie rozmiaru piersi.

Kobiety w wieku zbliżającym się do menopauzy często zauważają włosy na podbródku lub innych częściach twarzy. Zwykle jednak nie są to objawy hirsutyzmu a jedynie pojedyncze włosy. Lekarz pomoże to odróżnić.

Opieka prenatalna
Jeśli przyjmujesz leki na hirsutyzm i chcesz mieć dziecko skonsultuj się najpierw z lekarzem. Kobiety, które stosują pewne leki na hirsutyzm mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Jeśli masz hirsutyzm i nieregularne miesiączki może wystąpić tzw. zespół policystycznych jajników, co może spowodować zmniejszenie płodności. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, dzięki którym stwierdzi czy możliwe jest bezpieczne zajście w ciążę.  Do wieku dojrzewania ludzkie ciało pokryte jest drobnymi, bezbarwnymi włosami. Kiedy człowiek zaczyna dojrzewać męskie hormony płciowe (androgeny) powodują, że włosy w niektórych miejscach ciała stają się grubsze, kręcone i ciemne. Owłosienie pojawiające się w miejscach niepożądanych (hirsutyzum) spowodowane jest obecnością dużej ilości androgenów lub zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na androgeny.

Około połowa kobiet z łagodnymi objawami hirsutyzmu ma bardzo wysoki poziom androgenów. Do czynników wywołujących wysoki poziom androgenów należą:

· Zespół policystycznych jajników. Ten czynnik spowodowany jest brakiem równowagi hormonów płciowych powstałym w wyniku nieregularnych miesiączek, otyłości, niepłodności a czasem torbieli na jajnikach. To najczęstsza przyczyna hirsutyzmu.
· Zespół Cushinga. Jest to stan, gdy nasz organizm produkuje zbyt dużo kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Taka sytuacja może pojawić się, gdy nadnercza wyprodukują za dużo kortyzolu lub gdy hormon jest przyjmowany przez długi okres w postaci leków. Zwiększenie kortyzolu w organizmie zaburza równowagę hormonów płciowych w organizmie i tym samym powoduje nadmierne owłosienie.
· Guzy. Czasami czynnikiem wywołującym wysoki poziom androgenów mogą być guzy nadnerczy lub jajników.
· Leki. Niektóre leki mogą powodować nadmierne owłosienie. Takim lekiem może być danazol, który jest stosowany przez kobiety chore na endometriozę.

Czasami pojawiają się objawy choroby, ale konkretnej przyczyny ich wystąpienia nie można ustalić.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.5/5, ocen: 2
Hirsutyzm, wirylizm
Ocena: 90 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hirsutyzm, wirylizmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj