Hiperprolaktynemia, podwyższone stężenie prolaktyny
lac. Hyperprolactinemia
ang. Hyperprolactinemia, elevated prolactin levelsHiperprolaktynemia jest to zwiększony poziom prolaktyny we krwi. Prolaktyna jest to hormon produkowany w przednim płacie przysadki mózgowej. Jej podstawowym zadaniem jest prawidłowy rozwój piersi podczas ciąży, zapewnienie laktacji. Oprócz tego wpływa na gonady, tkanki limfatyczne i wątrobę. Badanie poziomu prolaktyny musi być przeprowadzone na czczo. Normalnie powinien on wynosić mniej niż 30 ng/ml. Podstawowe zadanie prolaktyny jak już podane było wyżej to pobudzenie proliferacji komórek nabłonka piersi i produkcja mleka. Estrogeny stymulują rozmnażanie komórek w przysadce mózgowej, co powoduje zwiększenie ilości tych komórek u kobiet przed menopauzą oraz w czasie ciąży. Laktacja jednak może być zahamowana przez wysoki poziom estrogenów i progesteronu. W okresie karmienia piersią owulacja może być zatrzymana przez tłumienie gonadotropin przez prolaktynę. 

Duży wpływ na rozwój prolaktyny ma dopamina. Produkcję hormonu może również stymulować podwzgórze peptydowe, tyreotropina (TRH) i wazoaktywne peptydy jelitowe. Tak więc niedoczynność tarczycy (spowodowanej przez wysoki poziom tyroksyny produkowanej przez tyreotropinę) może prowadzić do hiperprolaktynemii. 

Kogo dotyczy hiperprolaktynemia?
· Choroba występuje częściej u kobiet i powoduje zatrzymanie miesiączkowania, niepłodność, mlekotok (nie występuje raczej u kobiet po menopauzie). Może wystąpić guz na przysadce mózgowej. 
· Poziom prolaktyny u mężczyzn jest o wiele niższy niż u kobiet. Zwykle zmiany w przysadce mózgowej wykrywane są za pomocą rezonansu magnetycznego mózgu. U mężczyzn wysoki poziom prolaktyny powoduje zaburzenia wzroku lub bóle głowy.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hiperprolaktynemia, podwyższone stężenie prolaktyny
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba Glińskiego - Simmondsa, charłactwo przysadkowe, martwica przysadki
Hiperprolaktynemia, podwyższone stężenie prolaktyny
Pierwotny brak miesiączkiTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj