Akromegalia to zaburzenie hormonalne, które rozwija się, gdy przysadka mózgowa produkuje za dużo hormonu wzrostu w wieku dojrzałym. Kiedy tak się dzieje następuje wzrost kości i tym samym zmiana rozmiaru przede wszystkim rąk, stóp i twarzy. Akromegalia dotyczy osób dorosłych w wieku średnim.
Gdy taka sytuacja ma miejsce u dzieci, może to prowadzić do tzw. gigantyzmu. U takich dzieci kości rosną bardzo szybko i tym samym są bardzo duże.
Akromegalia jest rzadką chorobą, a jej objawy zaczynają się pojawiać stopniowo i powoli, dlatego często rozpoznawana jest późno. Jeśli akromegalii nie leczy się szybko może prowadzić do poważnych schorzeń a nawet być zagrożeniem dla życia. Szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia może zmniejszyć ryzyko powikłań i znacznie polepszyć stan zdrowia.
Najczęstszym objawem jest powiększenie dłoni i stóp. Najłatwiej zauważyć to w momencie, gdy nie możemy włożyć na palce pierścionków, które wcześniej pasowały oraz kiedy czujemy, że buty są za małe i uciskają.
Akromegalia może powodować także pewne zmiany w kształcie twarzy. Zmienia się dolna szczęka, czoło robi się wystające, nos staje się szerszy, usta pełniejsze a zęby się rozchodzą.
Jako że akromegalia rozwija się bardzo powoli i nie widać wyraźnie jej objawów, osoby chore uświadamiają sobie o niej dopiero przeglądając swoje stare fotografie.
Objawy akromegalii:
· Powiększone dłonie i stopy,
· Pogrubiona, szersza twarz,
· Grubsza, zagęszczona skóra,
· Nadmierne pocenie się i przykry zapach,
· Zmęczenie i osłabienie mięśni,
· Ochrypły, niższy głos, spowodowany powiększeniem strun głosowych,
· Niedrożność dróg oddechowych,
· Słabszy wzrok,
· Bóle głowy,
· Ból i ograniczona ruchomość stawów,
· Nieregularne miesiączki,
· Zaburzenia erekcji u mężczyzn,
· Powiększenie wątroby, serca, nerek, śledziony i innych organów,
· Powiększenie klatki piersiowej.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli zauważasz pierwsze objawy od razu skonsultuj się z lekarzem. Może, bowiem prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie jest leczona.