Moczówka prosta
lac. Diabetes insipidus
ang. Diabetes insipidus


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Moczówka prosta
Moczówka prosta
Moczówka
Moczówka
Ang. Diabetes insipidus
Ang. Diabetes insipidus
Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne

  

Moczówka prosta jest wywołana przez zaburzenie ilości hormonów w organizmie i występuje, gdy ludzkie ciało nie wytwarza odpowiedniej liczby hormonu antydiuretycznego (ADH) lub nie wykorzystuje go skutecznie. Choroba ta, nie jest w żaden sposób związana z cukrzycą typu 1 lub 2.

Jakie są objawy moczówki prostej?
Głównymi oznakami choroby są ciągłe pragnienie i nadmierne, częste oddawanie moczu. U dorosłego człowieka średnia ilość moczu wynosi od 1,6 do 2,6 miarki dziennie. Chorzy na moczówkę prostą mogą oddawać mocz nawet do 16 razy więcej. Normalnym zachowaniem jest też nocne wstawanie do toalety lub moczenie łóżka.

Czym wywołana jest moczówka prosta?
Można podać kilka przyczyn, które mają wpływ na rozwój choroby. U niektórych ludzi część mózgu, zwana podwzgórzem, wytwarza niewystarczającą ilość hormonów. Hormon ADH pomaga utrzymać odpowiedni bilans wodny moczu i krwi w organizmie. Czasami jednak przysadka mózgowa wyzwala za mało tego hormonu. To może powodować powstawanie moczówki prostej. Ten sam problem może wystąpić po urazie głowy, podczas operacji mózgu lub gdy na mózgu jest guz. Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek również może mieć wpływ na rozwój choroby. Także niektóre substancje mogą wywoływać moczówkę prostą, np. lit.

Jak sprawdzić czy mamy moczówkę prostą?
Aby to sprawdzić lekarz zaleca badanie moczu. Pokazuje to ile wody znajduje się w moczu i ewentualnie wykluczyć cukrzycę typu 1 lub 2. Lekarz może również zalecić badanie krwi, aby sprawdzić, jaki jest poziom sodu. Jego zwiększona obecność może również być podstawą do stwierdzenia moczówki prostej. Może być również przeprowadzony test podczas nieobecności wody w organizmie. W trakcie tego badania nie można pić żadnych płynów. Co godzinę sprawdzany jest stan moczu i krew. Jeśli badania wykazują obecność moczówki prostej może być także wykonany rezonans magnetyczny mózgu. Obraz ze skanowania może pokazać czy w mózgu nie ma guzów czy też innych problemów, które wywołują moczówkę prostą.

Jak leczy się moczówkę prostą?
Jeśli objawy choroby są łagodne, leczenie może być zbędne. Jednak trzeba się przygotować na to, że lekarz będzie chciał co jakiś czas kontrolować nasz stan zdrowia. Poza tym należy pić dużo płynów, aby organizm się nie odwodnił. W przypadku bardziej dotkliwych objawów, lekarz zalecić może stosowanie środków mających na celu uzupełnić brak hormonu ADH. Może to być lek zawierający Desmopresynę - syntetyczną formę ADH w formie tabletek, płynnej wstrzykiwanej pod skórę lub aerozolu stosowanego do nosa. Po zażyciu Desmopresyny nie należy spożywać dużej ilości płynów, bo może dojść do przeciążenia organizmu. Zbyt duża ilość płynów w organizmie może doprowadzić do nudności, osłabienia lub zawrotów głowy.

W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić operacyjne usunięcie guza lub narośla z przysadki mózgowej lub podwzgórza, które powodują moczówkę prostą.
Jeśli moczówka prosta ma swój początek w nerkach, to lekarz może zakazać używania soli oraz zalecić picie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Środek taki jak hydrochlorotiazyd również może pomóc.
Jeżeli jakiś lek spowodował rozwój moczówki prostej to lekarz zwykle przepisuje inny środek. Aby dowiedzieć się, która z wymienionych wyżej opcji jest dla Ciebie, musisz skonsultować się z lekarzem.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.3/5, ocen: 3
Moczówka prosta
Ocena: 87 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Moczówka prosta
PodwzgórzeTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj