Pokrzywka
lac. Urticaria
ang. UrticariaPokrzywka jest często występującą chorobą dermatologiczną. Objawia się rumieńcami na skórze oraz obrzękiem i zwykle jest bardzo swędząca.  Są dwa rodzaje pokrzywki: ostra, trwająca mniej niż 6 tygodni i przewlekła, która trwa dłużej niż 6 tygodni.

Istnieje bardzo dużo typów pokrzywki rozróżnionych ze względu na przyczyny powstania (pokrzywka immunoglobulin E, pokrzywka wywołana reakcją na środek chemiczny, pokrzywkowe zapalenie naczyń krwionośnych, pokrzywka od zimna, pokrzywka autoimmunologiczna i wiele innych). Pokrzywka może być mylona z innymi chorobami skóry, które wywołują podobne objawy, np. atopowe zapalenie skóry (egzema), wykwity grudkowe, kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenie owadów, rumień, itp. Doświadczony dermatolog odróżni pokrzywkę od wyżej wymienionych chorób skóry, gdyż ma ona charakterystyczny wygląd.

Ostra pokrzywka immunoglobulin E (IgE) jest najbardziej zależna od reakcji anafilaktycznej. Zwykle występuje samodzielnie, ale może jej towarzyszyć kilka objawów reakcji anafilaktycznej, tj. obrzęk naczynioworuchowy oraz wstrząs anafilaktyczny. Uszkodzenia naczyń krwionośnych wywoływane przez pokrzywkę IgE trwają zwykle mniej niż 24 godziny i tym samym nie pozostawiają żadnych śladów na skórze. Uszkodzenie trwające więcej niż 24 godziny zwykle powoduje świąd i ból a także pozostawia plamy i przebarwienia na skórze.
 

Łatwiej określić przyczyny ostrej pokrzywki niż przewlekłej pokrzywki.  Pokrzywka pojawia się w wyniku wydzielania histaminy, bradykininy, prostaglandyny D2, leukotrienów C4 i innych substancji wazoaktywnych z komórek tucznych i bazofilów do skóry właściwej. Świąd pokrzywkowy najczęściej wywołany jest przez histaminę.

Inne cechy pokrzywki:
• Czasami pokrzywka, częściej ta przewlekła, może objawiać się lękiem i depresją.
• Choroby towarzyszące pokrzywce mogą mieć poważne skutki.
• Pojawienie się pokrzywki jest prawdopodobne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jednak przypadki zachorowań są częstsze u kobiet.  Może dotyczyć każdej grupy wiekowej, bez wyjątków.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Pokrzywka
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Alergia pokarmowa
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Choroba motylicza, fascioloza
Choroba posurowicza
Niskie ciśnienie krwi, niedociśnienie, hipotonia
Pokrzywka
Pokrzywka słonecznaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj