Astma pyłkowa
lac. Ssthma bronchiale
ang. Asthma PollenWiosną i latem wszyscy chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Dla wielu jednak osób, cierpiących na alergię czy astmę, wysoki poziom pyłków w tym okresie uniemożliwia spokojny odpoczynek i przynosi liczne nieprzyjemne objawy.

Co to jest pyłek?
Pyłek jest to masa drobnych ziaren produkowana w celu zapłodnienia. Rośliny dzwonkowate charakteryzują się mają ilością pyłków, które są w dodatku ciężkie i lepkie. Rozprzestrzeniają się za pomocą ptaków, czy owadów. Rośliny takie jak chwasty, trawy i drzewa mają dużo lżejsze pyłki, produkowane w większej ilości. Te rozprzestrzeniają się za pomocą wiatru, i właśnie one są odpowiedzialne za reakcje alergiczne u ludzi, czy astmę.

Jaki związek mają pyłki z astmą?
Pyłek ma wspólne działanie dla alergii i astmy. Te alergeny są na pozór nieszkodliwe dla ludzi, ale u osób wrażliwych wywołują niepożądaną reakcję. U astmatyków pyłki powodują kaszel, charczenie, ucisk w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Może pojawić się również tzw. katar sienny, powodując łzawienie oczu, kichanie, świąd lub niedrożność nosa. Sezon pylenia roślin występuje, gdy zaczynają się rozwijać kwiaty. U niektórych roślin ma to miejsce wczesną wiosną. U innych odbywa się to w środku wiosny lub latem, np. trawy i chwasty. Są też takie, które pylą się cały rok. 

Ziarna pyłków prowadzone przez wiatr podrażniają nos i zatoki, a także mogą wywoływać gorączkę. Gdy jednak powietrze jest wilgotne i pada deszcz, ziarna pyłku wchłaniają wilgoć i zwalniają drobne granulki skrobi, które rozchodzą się w powietrzu. W tej sytuacji człowiek jest narażony na wdychanie tej substancji, co może prowadzić do ataków astmy. 

Pojęcie „burzowej astmy” używane jest w stosunku do osób, u których objawy astmy nasilają się podczas burzy. Natężenie poziomu pyłków w okresie wiosenno-letnim, podczas deszczu czy w spalinach stanowi ogromne ryzyko dla ludzi cierpiących na astmę. W miesiącach letnich prognozy pogody podają zwykle stężenie pyłków w powietrzu. Liczone jest to, jako średnia liczba pyłków, mierzonych w metrze sześciennym powietrza. Jest to bardzo pomocne dla astmatyków.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Astma pyłkowa
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Alergia pokarmowa
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Astma
Astma pyłkowa
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Choroba refluksowa przełyku
Dychawica oskrzelowa, astma oskrzelowa
Grypa
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, POChP
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
Zapalenie przełyku
Zapalenie ucha zewnętrznegoTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj