Jasne, cienkie powłoki pokrywające pod powieką gałkę oczną noszą nazwę spojówek. Kiedy następuje ich podrażnienie oczy mogą stać się czerwone i spuchnięte. Może temu towarzyszyć także swędzenie, ból lub łzawienie. Taki stan nazywany jest zapaleniem spojówek. Gdy podrażnienie wywołuje alergen, wtedy mówimy o alergicznym zapaleniu spojówek. Ten rodzaj zapalenia spojówek nie jest zakaźny. Do niektórych alergenów należą:
- Pyłki drzew, traw i ambrozja
- Sierść zwierząt i ich wydzieliny (np. ślina)
- Perfumy
- Kosmetyki
- Leki dermatologiczne
- Zanieczyszczenie powietrza
- Palenie
Wirusowe i bakteryjne zakażenia może również powodować zapalenie spojówek.
Alergiczne zapalenie spojówek może uszkodzić wzrok?
Pomimo, że alergiczne zapalenie spojówek jest irytujące i nieprzyjemne, to rzadko wpływa na wzrok.
Jak uniknąć zapalenia spojówek?
Spróbuj zidentyfikować i unikać alergenów wywołujących objawy. Na przykład, w przypadku uczulenia na pyłki lub pleśń, staraj pozostać w domu gdy stężenie pyłków i pleśni w powietrzu są wysokie. Stężenia pyłków w powietrzu często są podawane z prognozą pogody. Staraj się zamykać drzwi i okna, oraz używać klimatyzacji w miesiącach letnich.
Krople do oczu są powszechnie stosowane w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kropli. Mogą one pomóc złagodzić swędzenie i łzawienie oczu. Krople do oczu mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, decongestant, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub stabilizatory komórek tucznych. Niektóre krople do oczu wydawane są na receptę. W przypadku zapalenia spojówek można użyć również specjalnych kropli tzw. sztucznych łez. Są one dostępne w aptece bez recepty.
Niektóre krople do oczu mogą powodować pieczenie i kłucie przy pierwszym użyciu, jednak objawy te zazwyczaj zanikają w ciągu kilku minut. Należy pamiętać, że wszystkie leki mogą potencjalnie powodować działania niepożądane, więc przed ich użyciem skonsultuj się z lekarzem.
Nie jest dobrym pomysłem, aby nosić soczewki kontaktowe podczas zapalenia spojówek. Szkła kontaktowe mogą nasilić objawy alergii. O ile to możliwe, zalecane jest używanie okularów.