Wartości referencyjne:
12-21 mmol/l
8 - 16 mEq/l
(Na+ plus K+) minus (Cl- plus HCO3-) = luka anionowa
Luka anionowa to różnica między stężeniem sodu a sumą stężeń chloru i wodorowęglanów lub różnicą pomiędzy sumą stężeń nieoznaczonych anionów ( ΣNA ) i nieoznaczonych kationów ( ΣNK ).
W warunkach homeostazy organizmu sumy stężeń kationów i anionów są sobie równe. Jednakże oznaczenie stężeń wszystkich kationów i anionów jest kłopotliwe, dlatego przyjęto oznaczanie 3 głównych - sodu, wodorowęglanów i chlorków.
Zmniejszenie wyliczonej w ten sposób luki anionowej występuje w następujących sytuacjach:
- zwiększenie stężenia kationów innych niż sód (np. potas +, wapń Ca2+, magnez Ma2+, paraproteiny)
- zmniejszenie stężenia anionów innych niż chlorkowe i wodorowęglanowe (np. aniony fosforanowe, białczanowe, siarczanowe, mleczanowe, pirogronianowe)
Zwiększona LA powstaje w sytuacjach odwrotnych to znaczy zmniejszenia liczby odpowiednich kationów lub zwiększenia anionów.
Oznaczanie luki anionowej ma znaczenie przede wszystkim w diagnostyce kwasic nieoddechowych, które dzieli się na kwasice nieoddechowe z prawidłową lub zwiększoną luką anionową.
Pojęcia nieoznaczane aniony i nieoznaczane kationy straciły obecnie nieco na aktualności, gdyż duża część z nieoznaczanych kiedyś jonów jest obecnie oznaczana standardowo.