Cholesterol (LDL, HDL)

Wartości referencyjne:
Cholesterol całkowity: wartości prawidłowe: 150-200 mg/dl (3,9-5,2 mmol/l); wartości graniczne: 200-250 mg/dl (5,2-6,5 mmol/l); Cholesterol LDL (zły cholesterol): wartości prawidłowe: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l); wartości graniczne: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l); Cholesterol HDL (dobry cholesterol): wartości prawidłowe: Mężczyźni: 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l); Kobiety: 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l)Cholesterol produkowany w wątrobie lub dostarczany z pożywieniem jest składnikiem błon komórkowych, hormonów sterydowych, żółci. Wątroba jest również miejscem syntezy białek pełniących funkcje nośnikowe dla cholesterolu. Około 60-70% cholesterolu krążącego we krwi jest w postaci estrów kwasów żółciowych a około 30% w postaci wolnej. Cholesterol występujący w surowicy krwi związany jest z różnymi frakcjami lipoprotein pełniących różne funkcje w organizmie. W stanach fizjologicznych około 50-75% cholesterolu całkowitego jest związana z frakcją LDL, 20-35% z frakcją HDL. Cholesterol zawarty w LDL (zły cholesterol) działa miażdżycotwórczo, w HDL (dobry cholesterol) przeciwmiażdżycowo. Wzrost stężenia cholesterolu całkowitego występuje we wrodzonej wzmożonej syntezie cholesterolu (hiperlipoproteinemii), w niewydolności nerek, cukrzycy, łuszczycy, alkoholizmie, zespole nerczycowym, w niedoczynności tarczycy, zastoju żółci, poprzez spożywania pokarmu bogatego w cholesterol. Spadek stężenia cholesterolu całkowitego wywołują choroby wątroby, takie jak zaawansowana marskość wątroby, ostra i podostra martwica wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby, infekcje związane z uszkodzeniem wątroby, a poza tym stan głodzenia, posocznica, nadczynność tarczycy, niedokrwistości.


Cholesterol jest substancją tłuszczową, niezbędną do budowy ściany komórek i do wytwarzania wielu hormonów. Cholesterol krąży we krwi w postaci związanej z lipoproteinami o niskiej gęstości (LDL) lub z lipoproteinami o wysokiej gęstości (HDL):

  • Lipoproteiny LDL dostarczają cholesterol do różnych części organizmu, w których jest on potrzebny. Cholesterol związany z LDL jest uważany za tzw. zły cholesterol, gdyż jego wysoki poziom wiąże się za zwiększonym ryzykiem chorób serca.
  • Lipoproteiny HDL przenoszą nadmiar cholesterolu z krwi do wątroby w celu rozłożenia go i wydalenia z organizmu. Cholesterol związany z HDL jest uważany za tzw. dobry cholesterol, ponieważ jego wysoki poziom wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób serca.

Problemy zaczynają się, jeśli poziom cholesterolu całkowitego jest stale wysoki, a jego większość stanowią lipoproteiny LDL. W takiej sytuacji nadmiar cholesterolu nie może być dostatecznie szybko usuwany z organizmu i osadza się w ścianach tętnic, prowadząc do ich pogrubienia i rozwoju miażdżycy. Może ona dotyczyć każdej tętnicy, ale najpoważniejsze konsekwencje ma, jeśli atakuje tętnice serca, mózgu i nerek.

Na ogół nie ma żadnych objawów, dopóki osady cholesterolu nie są na tyle duże, aby spowodować częściowe lub całkowite zamknięcie tętnic.

Powikłania
  • Choroby serca: choroba wieńcowa (czyli niedokrwienie mięśnia sercowego), zawał serca (całkowite zablokowanie dopływu krwi do frgmentu mięśnia sercowego).
  • Udar mózgu (zablokowanie dopływu krwi do części mózgu).
  • Uszkodzenie nerek, wysokie ciśnienie krwi.Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 3
Cholesterol LDL, HDL
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 3

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 87177
poprzedzając literą A:
Komentarz: 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj