Żelazo (Fe)

Wartości referencyjne:
50-175 mikrogramów/dl
Mężczyźni: 8,9-30,4 mol/l
Kobiety: 11,6-30,4 mol/l
zapotrzebowanie dzienne: 12 - 15 mgŻelazo w organizmie wchodzi w skład związków porfirynowych, głównie hemoglobiny i mioglobiny, w śladowych ilościach związane jest z niektórymi enzymami. Występuje również w postaci związanej z białkami: hemosyderyną, ferrytyną i transferyną. Stężenie żelaza w surowicy zależy od wchłaniania w przewodzie pokarmowym, magazynowania w jelicie, śledzionie i szpiku kostnym, syntezy i rozpadu hemoglobiny, a także jego utraty z ustroju. Wartości średnie żelaza są niższe u kobiet niż u mężczyzn średnio o 10 mikrogramów/dl. U obu płci wraz z wiekiem ulegają obniżeniu. Stężenie żelaza wykazuje zmienność dobową, a u kobiet zmienność w trakcie cyklu miesięcznego. Stężenie fizjologiczne poziomu żelaza jest zmienne: spada w drugiej połowie ciąży, w krwi pępowinowej wynosi 154 (72-237) mikrogramów/dl, u dzieci zdrowych - po urodzeniu 150-200 mikrogramów/dl, w kilka godzin po urodzeniu spada do wartości poniżej 100 mikrogramów/dl, między 3. a 7. rokiem życia osiąga taki poziom jak u osób dorosłych. Wzrost stężenia bywa skutkiem: nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej, niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej, wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Spadek stężenia bywa skutkiem: niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedokrwistości złośliwej, ostrych i przewlekłych zakażeń, chorób nowotworowych, zespołu nerczycowego, przewlekłej niewydolności nerek, chorób tkanki łącznej, niedoboru witaminy C.


Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi 15-18 mg. Jest ono większe u dziewcząt w okresie wzrostu, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także podczas miesiączki. Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo u kobiet ciężarnych najczęściej nie zostaje pokryte przez pożywienie bogate w żelazo. Dlatego w czasie ciąży lekarz powinien regularnie sprawdzać poziom żelaza we krwi i w razie potrzeby przepisać odpowiednie preparaty. Nie zaleca się przyjmowania preparatów żelaza na własną rękę, ponieważ może dojść do jego przedawkowania. Organizm przyswaja żelazo pochodzenia zwierzęcego dużo lepiej niż żelazo pochodzenia roślinnego.

Żelazo to składnik hemoglobiny i mioglobiny a także wielu enzymów. W szpiku kostnym jest wykorzystywane do tworzenia krwinek czerwonych. Sole żelaza są stosowane w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Vit. C zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Żelazo Fe
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 59464
poprzedzając literą A:
Komentarz:
Pchełka 2012-01-27

Witam. Mam pytanie, od 5 lat walczyłam z niedoborem żelaża gdzie poziom wachał się w granicach od 27ug/dl, do 55ug/dl.Jednak ostatnio mimo że nie przjmowałam żelaza, poziom diametralnie wzrósł do 252ug/dl. Dodam że mam 35 lat. Czy powinnam się niepokoić taką zmianą wyników badań? Co mogło być przyczyną takiego wzrostu żelaza.
 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj